Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Kullanıcılar DApp seçimlerinde dikkatli olmalı”

Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Kullanıcılar DApp seçimlerinde dikkatli olmalı”

Paylaş
BTC Piyasası: Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Kullanıcılar DApp seçimlerinde dikkatli olmalı”

Blockchain ekosisteminde vakit zaman kripto paraların yanı sıra NFT’ler, Web3 ve DApp’ler ile ilgili gelişmeler de gündeme gelebiliyor. Yakın devirde yeniden bir DApp’in popülaritesinin artmasıyla birlikte bu merkeziyetsiz uygulamalara ait birçok soru işareti oluştu. DApp seçerken dikkat edilmesi gereken konuları açıklayan Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, merkeziyetsiz uygulamaları kullanmadan evvel araştırma yapılması gerektiğini söz etti.

Geçtiğimiz periyotta NFT’ler ve Metaverse blockchain sanayisi içerisinde yıldızı parlayan alanlar olarak dikkat çekerken bugünlerde ise DApp’ler, yani merkeziyetsiz uygulamalar kamuoyunun gündemine taşınmış durumda. Fakat doğal yeni olan her şey üzere DApp’ler hakkında da birçok soru işareti kelam konusu. Kripto para borsası Mamoru’nun Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, bu soru işaretlerini gidermek ismine DApp seçerken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

“Blockchain teknolojisinin gelişimiyle birlikte hayatımıza birçok yeni kavram girdi. Bunlardan bir tanesi de DApp’ler, yani merkeziyetsiz uygulamalar. DApp’ler, merkezi bir sunucu yahut otoriteye muhtaçlık duymuyor ve blockchain üzere merkeziyetsiz teknolojilere dayanıyor. Kullanıcılar ortasında direkt süreç yapılmasına imkan tanıyan bu uygulamalarda süreçler ise blockchain üzere merkeziyetsiz bir yapı üzerine kaydediliyor.

“En kullanışlı uygulamalar hayatta kalacak”

Özellikle Web3 ile birlikte internetin merkeziyetsizleşmesi günümüzde sıkça kullandığımız toplumsal medya platformlarının da merkeziyetsiz alternatiflerine yerini bırakmasına yol açacaktır. Lakin alışılmış bunun vakitle gerçekleşeceğini unutmamak gerekiyor. Süreç içerisinde kullanıcıların karşısına birçok DApp alternatifi çıkacak. Sonrasındaysa denemelerin akabinde en kullanışlı uygulamalar hayatta kalacaktır.

Son devirde de rastladığımız üzere, gündeme gelen rastgele bir DApp’i kullanmaya başlamadan evvel kimi araştırmalar yapmanın kullanıcılar açısından birçok yararı var. Zira en nihayetinde şimdi piyasaya yeni sürülmüş bir eseri ihtiyatsız bir biçimde deneyimlediğiniz vakit çeşitli risklerle karşı karşıya kalmış oluyorsunuz. Münasebetiyle kullanıcılar DApp seçimlerinde hayli dikkatli olmalı.

Güvenlik ve kapalılığa dikkat!

Öncelikle kullanılan uygulamanın güvenlik ve zımnilik bakımından açık vermemesi gerekiyor. DApp’ler, bilhassa kullanıcıların kripto varlıklarını yönetmesine de imkan tanıyabildiği için güvenlik son derece kıymetli bir konu. Yeniden birebir halde şahsî bilgilerinizin korunması bakımından kapalılığa de dikkat çekmekte yarar var. Kullanıcıların uygulamalara verdikleri müsaade ve yetkiler sonucunda ilerleyen devirde başı ağrıyabiliyor.

Öte yandan DApp seçimindeki bir öteki kıymetli öge uygulamanın fonksiyonelliği ve kullanıcı tecrübesi diyebiliriz. Kullanıcılar DApp seçimlerinde daha kolay ve anlaşılır arayüze sahip uygulamalara yönelmeli. Bununla birlikte DApp’in fonksiyonelliğinin ve sunduğu hizmetlerin gereksinimlerine uygun olup olmadığını düzgün tahlil etmeliler.”

Kullanıcıların DApp seçiminde dikkate almaları gereken öbür kriterleri ise kullanılan blockchain ağı, uygulamayı destekleyen bir topluluğun yahut geliştirici kümesinin olup olmadığı, süreç fiyatları ve süreç suratı halinde sıralayabiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap