MakerDAO Kurucusu: Bu, Patlama Öncesi Son Çöküş Olabilir!

MakerDAO Kurucusu: Bu, Patlama Öncesi Son Çöküş Olabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: MakerDAO Kurucusu: Bu, Patlama Öncesi Son Çöküş Olabilir!

Merkezi olmayan borsa Curve Finance‘e yapılan hack saldırısı kripto topluluğunda şok dalgaları yaratmaya devam ediyor. Bu sırada, MakerDAO kurucu ortağı Rune Christensen, mevcut durumun çok beklenen boğa döneminin habercisi olabileceğine dair yiğit bir varsayımda bulundu. İşte detaylar…

MakerDAO kurucusundan yürekli varsayım: Dirilişten evvel son çöküş

Kısa müddet evvel Twitter’da paylaştığı bir iletide Christensen, Curve’de yaşananları “Kara Perşembe” olarak bilinen tarihi bir piyasa döngüsüne benzetti ve bunun güçlü bir dirilişten evvelki son çöküş olabileceğine inandığını söz etti. Christensen, aşağıdaki tabirleri kullandı:

Curve istismar ediliyor. Ekosistemde makus borç ve tasfiye riski var. Bu bir ” her şey bitti” anı üzere görünebilir, lakin tahminen de bu yalnızca boğa piyasasından evvelki son çöküş olan ve her şeyin 100 kat daha güçlü bir biçimde geri geldiği Kara Perşembe döngüsüdür.

Neler olmuştu?

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere DeFi devi Curve Finance’in hacklenmesi, platforma önemli bir darbe indirerek mahallî token CRV’nin fiyatında kıymetli bir düşüşe yol açtı. Bu düşüş sırf platformun genel değerlemesini etkilemekle kalmadı, birebir vakitte Curve Finance’in kurucusu Michael Egorov’un sahip olduğu 168 milyon dolarlık kredi durumunu da tasfiye riskiyle karşı karşıya bıraktı. Egorov’un çeşitli DeFi protokollerinden alınan kredileri garanti altına alan CRV token zulası, token’ın toplam piyasa bedelinin neredeyse yüzde 34’ünü oluşturuyor ve bu da potansiyel tasfiyeyi DeFi alanında çok büyük değere sahip bir olay haline getiriyor.

Kripto sanayisi ve DeFi ekosistemine ait görüşleriyle tanınan MakerDAO kurucusu Rune Christensen, hacklenmenin ve akabinde gelen berbat borç ve tasfiye riskinin bir “son an” olarak algılanabileceğine işaret etti. Bununla birlikte, bu durumun aslında daha geniş bir piyasa döngüsü modelinin göstergesi olabileceğini sav etmekte gecikmedi. Bunu tarihi “Kara Perşembe” olayıyla karşılaştırdı. “Kara Perşembe” döngüsü, varlıkların harikulâde bir güçle toparlandığı, hatta bazen pahasının katlandığı bir boğa piyasasının ortaya çıkmasından evvelki çöküş evresini temsil eder.

Ulaş Utku Bozdoğan: MakerDAO Kurucusu: Bu, Patlama Öncesi Son Çöküş Olabilir! 1

Piyasada belirsizlik kol geziyor

MakerDAO kurucusu Christensen’in öngörüsü kripto topluluğuna bir umut ışığı sunsa da, mevcut DeFi ortamının karmaşıklığını ve Egorov’un CRV tokenlarına büyük ölçüde maruz kalmasının potansiyel tesirlerini anlamak çok kıymetlidir. Curve Finance’teki son istismar ve akabinde CRV’nin fiyatı üzerindeki aşağı istikametli baskı, aslında değişken olan bir piyasadaki meçhullüğü daha da artırıyor. Bu durum sadece Curve Finance için değil, birebir vakitte daha geniş DeFi ekosistemi için de zorluklar teşkil ediyor. Egorov’un tasfiyesi durumunda, el konulan varlıkların aslında düşüşte olan bir piyasada satılması gerekecek ve bu da fiyatlar üzerinde daha fazla aşağı istikametli baskıya yol açacaktır. Bu türlü bir senaryo, başka DeFi protokolleri üzerinde basamaklı bir tesire neden olabilir ve devam eden piyasa türbülansını potansiyel olarak şiddetlendirebilir.

Bununla birlikte, kripto alanı zorluklar karşısında tekraren kayda bedel bir dayanıklılık göstermiştir. Geçmişteki ayı piyasalarını, teknolojik ilerlemeler, artan benimseme ve evvelki başarısızlıkların küllerinden doğan yenilikçi projelerle beslenen patlayıcı boğa koşuları takip etti. Daha güçlü bir halde geri dönme yeteneği kripto dalının belirleyici bir özelliği haline geldi ve pek çok kişi bu sefer de farklı olmayacağına inanmakta.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap