Macron’un büyük kripto para planı! İşte detaylar…

Macron’un büyük kripto para planı! İşte detaylar…

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Macron’un büyük kripto para planı! İşte detaylar…

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen ‘kripto varlıkları piyasaları düzenlemesi’ (MICA) 2024 yılı sonuna yanlışsız yürürlüğe girecek. Bu düzenleme, Avrupa kripto sanayisine uyumlu bir istikamet duygusu kazandırdı. Yakın vakitte kripto piyasalarının Avrupa’da ivmelenmesi ve Fransa’nın Avrupa’daki kripto hareketine öncülük etmesi bekleniyor. Neredeyse 3 trilyon dolara yaklaşan gayri safi yurtiçi hasılası ile AB’nin en büyük ikinci iktisadı olan Fransa ise birliğin kripto merkezi haline gelmek için kıymetli adımlar kaydetti. Bunun meyvelerini de Circle, Binance ve Crypto.com üzere kripto dünyasının kıymetli şirketlerinin Avrupa’daki merkezleri olarak Paris’i seçmesi ile almaya başladı. Hatta ülke Altıncı Ethereum Topluluk Konferansı (ETHCC), NFT Paris, Paris Blokzincir haftası üzere etkinliklere de mesken sahipliği yaptı. Pekala nasıl oldu da Fransa Avrupa’nın kripto merkezi haline geliyor?

Aslında MICA kabul edilmeden evvel de Fransa uzun müddettir Web3’ün verimli işlemesi için çabalamakta. Fransız hükümeti,kripto para sanayisini ve blokzincir teknolojisini destekliyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da kriptoyu iş dünyasını ülkeye çekmenin bir yolu olarak görüyor. Diğer ülkeler dijital varlıklarla ilgili kuralları sıkılaştırırken hatta kimileri kriptoyu yasaklarken, Lider Macron bölümü benimsedi. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Macron’un büyük kripto para planı! İşte detaylar… 1Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron. Fotoğraf: Elysee

Fransa’da hükümetin kriptoya desteği…

Macron, 2021 yılında Fransa’nın 30 milyar euroluk 2030 yatırım planını açıklamıştı. Teknoloji yatımlarını amaçlayan bu plan çerçevesinde Fransa Web3’e de kıymetli bir kaynak sağlayacak. Web1 teknolojisi ile internet ağı üzerinden yalnızca içeriklere ulaşılabiliyordu. 2000’lerden itibaren yaygınlaşan Web2 ile internetteki içerikleri paylaşma yahut bu içeriklere yorum ve beğeni bırakma özelliği geldi. Web3 ile de internet üzerindeki içeriklerin blokzincir üzerine kayıt teknolojisi ile mülkiyet hakları elde edilebiliyor. Macron Fransız basınına verdiği demeçte Web3’ün kaçırılmaması gereken bir potansiyele sahip olmasının yanında, bir gereklilik olduğunu da söylemişti. 

Fransa’nın kriptoya dayanakları Web3 yatırımları ile hudutlu değil. Macron’un kabul ettiği en yararlı siyasetler ortasında kripto karları üzerindeki vergi indirimleri ve kolaylaştırılmış bürokrasi yer alıyor. Fransa Maliye Bakanı Bruna Le Maire de yapacakları düzenlemeler ile ülkedeki kripto ortamını sağlamlaştırma niyetinde olduklarını açıklamıştı. Maire “Kripto varlık piyasasının yapılandırılması ve organize edilmesi açısından Avrupa Birliği’ni dünyanın önde gelen ekonomik bölgesi yapmak istiyoruz. Ve Fransa’nın içindeki kripto varlık ekosisteminin Avrupa’daki merkezi olmasını istiyoruz” demişti.

Ülkedeki canlı Web3 topluluğu…

Macron’un Web3 teknolojisine yatırım maksadının esas nedenlerinden biri ülkede çok canlı ve giderek zenginleşen yetenekli bir Web3 topluluğunun bulunması. Paris Blokzincir haftasından NFT Paris’e ve yakın vakitte tamamlanan EthCC’ye kadar Fransa, dal için istikamet belirleyen kripto sanayisinin önderi birçok aktifliğe mesken sahipliği yapıyor. Bu kaçınılmaz olarak lokal Web3 toplulukları içindeki fikirleri ve ilişkileri  geliştirirken aktiflikleri de teşvik ediyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Macron’un büyük kripto para planı! İşte detaylar… 2Paris birçok kripto aktifliğine konut sahipliği yaptı.

Fransa tıpkı vakitte kripto kesimi çalışanlarını da kendine çekiyor. Ülke, en çok blokzincir geliştiricisi sayısı açısından dünyada altıncı sırada yer aldı. Fransa, sadece mevcut en uygun mühendisleri içeren yetenekleri havuzundan değil, birebir vakitte kripto dostu hukukçularından da faydalanıyor.

Uygun finansman ortamı…

Fransa’nın Web3’teki artan hakimiyetinin bir öteki değerli bileşeni, elverişli finansman ortamı. Fransa’daki kripto kesimi, Fransa’nın daha geniş teknoloji sahnesinden yararlanıyor. Mart 2023 prestijiyle ülkede 32 unicorn (en az 1 milyar dolar bedelinde özel şirket) vardı.

ABD risk sermayelerinin kriptodan geri çekildiği bir vakitte, Fransa yatırım hissinin tekrar alevlendiği görülüyor. Fransa’da risk sermayesi fonlamasının suratı 2023’ün birinci çeyreğinde yavaşlamasına rağmen, fakat genel tabloda büyük mutabakatlara imza atıldığı görülüyor.

Özellikle kripto kesimine bakacak olursak 2017’den bu yana blokzincir projeleri için en az 1,3 milyar Euro toplandı. Bu para risk sermayesi ölçüsünün çok az yavaşlama gösterdiğinin bir belirtisi. Geçen yıl, Cathay Innovation ve kripto cüzdan teşebbüsü Ledger, 100 milyon Euro’luk gaye büyüklüğü ile ülkede birinci sefer Web3’e adanmış bir fon başlatmak için paydaşlık kurdu . Daha yakın bir vakitte, Fransa Kültür Bakanlığı sanal ortamlarda ‘Fransız kültürel egemenliğini’ desteklemek için 150 milyon Euro taahhüt etti. Tüm bu yatırımlar, Fransa’nın sermaye piyasalarının sağlamlığının bir göstergesi olarak göze çarpıyor.

Kaynaklar: Coindesk, Coinjournal, Zycrypto

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap