Macar sanatkarın NFT yapıtları 1,2 milyon dolara satıldı

Macar sanatkarın NFT yapıtları 1,2 milyon dolara satıldı

Paylaş
BTC Piyasası: Macar sanatkarın NFT yapıtları 1,2 milyon dolara satıldı

Macar sanatçı Vera Molnár’ın 99 yaşındayken bilgisayar tarafından tekrar üretilen NFT‘leri, 1,2 milyon dolarlık bir fiyatla satıldı.

Molnár, 20. yüzyılın ikinci yarısında bilgisayar tarafından üretilen sanatın öncü isimlerinden biriydi.

Macar Sanatçı Vera Molnár’ın bilgisayar ile yine üretilen NFT’leri 1,2 milyon dolara alıcı buldu

Vera Molnár, Martin Grasser ile iş birliği yaparak yarattığı “Temalar ve Varyasyon” isimli NFT koleksiyonunu Sotheby’s tarafından düzenlenen Hollanda müzayedesinde 631 Ethereum karşılığında sattı. Bu koleksiyon, 500 kesimden oluşuyor. Koleksiyonda 170 renk paleti ve yinelemeli ızgaralardan oluşturulan bir algoritma kombinasyonu bulunuyor.

Koleksiyon, Molnár’ın ızgaranın ve rastgele renklerin gücünü araştıran yüzde 2 d’ordre üretken protokolünün bir genişlemesi olarak nitelendiriliyor. Molnár, bu seride, NFT‘lerin teknolojik aracına gönderme yapmak emeliyle N, F ve T harflerini de sisteme dahil etti.

BTC Piyasası: Macar sanatkarın NFT yapıtları 1,2 milyon dolara satıldı 1

Vera Molnár, 1924 yılında Budapeşte’de doğmuş ve 1959’da bilgisayarla üretilen imajların öncüllerinden biri olmuştur. Daha evvel Paris Üniversitesi’nde dersler vermiş ve çalışmaları büyük Avrupa stantlarında sergilenmiştir. 2022 yılında NFT dünyasına adım atmış ve sanat yapıtlarını dijital platformlarda sergilemeye başlamıştır.

“Temalar ve Varyasyon” koleksiyonu, ikincil piyasalarda da büyük ilgi görmüş ve OpenSea üzere platformlarda 589 Ethereum’un üzerinde süreç görmüştür. Yayınlandığı tarihte koleksiyonun taban fiyatı kısa bir müddet içinde yüzde 100’ün üzerinde bir artışla ortalama 1,52 ETH’ye yükseldi. Molnár’ın yapıtları, bilgisayar sanatının gelişimi ve dijital sanat dünyasının öncülerinden biri olarak büyük ilgi görmeye devam etmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap