LINK token’ı, protokol yayımlanmasının akabinde balinalar sayesinde yükseldi

LINK token’ı, protokol yayımlanmasının akabinde balinalar sayesinde yükseldi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: LINK token’ı, protokol yayımlanmasının akabinde balinalar sayesinde yükseldi

Bu haftanın başında şirketin Cross-Chain Birlikte Çalışabilirlik Protokolünü (CCIP) piyasaya sürmesinin akabinde yatırımcılar, Ether’lerini LINK ile swap’lamaya başladı. Datalar, bu gelişmenin Chainlink token’larında fiyat artışı yarattığını gösteriyor.

LINK, süreç hacmini iki katından fazla artırarak 580 milyon dolara ulaştı ve haftalık yararı yüzde 25’in üzerine çıktı. Token, bu yazı yazılırken 8,29 dolardan süreç görüyordu.

Cross-chain uygulamaları ve hizmetleri inşa etmeye yardımcı olmak için tasarlanan CCIP, şu anda mainnet’e geçmeye hazırlanan en az 25 ağ tarafından test edildi. Protokol bu hafta Avalanche, Ethereum, Optimism ve Polygon blokzincirlerinde erken erişime açıldı.

Perşembe günü prestijiyle CCIP, 5 tesnet’in tüm geliştiricilerine sunulacak: Arbitrum Goerli, Avalanche Fuji, Ethereum Sepolia, Optimism Goerli and Polygon Mumbai.

CoinGecko bilgilerine nazaran kimi farklı orackle protokollerinin fiyatları da yükseliyor. Son 24 saat içerisinde Band Protocol’e ilişkin BAND token’ı yüzde 9, Uma’ya ilişkin UMA ve API3 token’ları yüzde 5,4 oranında arttı.

Oracle’lar, blokzincir dışından data çekebilen blokzincir tabanlı hizmetler. Tasarım gereği, blokzincirler değişmez data depolarıdır fakat bilgilerin ne kadar hakikat olduğunu bilemezler. İşte burada Chainlink üzere oracle ağları devreye girer ve muteber bilgiler sağlamak için birden fazla bilgi kaynağına başvurarak kullanıcılar için blokzincir tabanlı hizmetler ve eserler için sağlam datalar sunar.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap