Lightspark CEO’su, Bitcoin (BTC) Lightning Network’ü Eleştirdi

Lightspark CEO’su, Bitcoin (BTC) Lightning Network’ü Eleştirdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Lightspark CEO’su, Bitcoin (BTC) Lightning Network’ü Eleştirdi

Bitcoin üzerinde işletme seviyesinde ödeme tahlilleri geliştiren Lightspark’ın CEO’su David Marcus, ağ işleyişi hakkında basına konuştu. Marcus, Bitcoin (BTC) Lightning Network üzerinde çalışmanın dezavantajlarına değindi. Kripto uzmanı, bu protokolün üzerine yazılım oluşturmanın klasik katman-1 protokollerine nazaran en az beş kat daha sıkıntı olduğunu söz etti.

Daha evvel Paypal ve Meta’da değerli misyonlar alan Marcus, BTC Lightning ağının meselelerini ele aldı. Bitcoin, merkezi olmayan ve inançlı bir ödeme ağı olarak değerli bir potansiyele sahip olsa da pek çok dezavantajı bulunuyor. BTC, bu faktörerlerin yanında düşük süreç suratları ve yüksek süreç fiyatları üzere kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. Lightning Network ise ödemeleri hızlandırmak ve süreç maliyetlerini düşürmek için Bitcoin ağında bir alternatif sunuyor.

Bitcoin Lightning Ağının Sorunu Ne?

Lightspark kurucusu, Lightning’in en büyük dezavantajının protokol üzerinde bir proje üretmenin zorluğuyla açıkladı. Kripto uzmanı, bu durumu ise Bitcoin ağının katı yapısına bağlıyor:

“Katman-1 Bitcoin ağı inanılmaz katı bir yapıda. Ana ağ üzerinde yeni bir kod eklemenin neredeyse imkanı yok.”

Bu zorluğa karşın Lightspark grubu, Lightning Network’ün ödeme tahlilleri konusundaki potansiyeline inanıyor. Marcus, şirketin bundan 100 yıl sonra bile geçerli olacak bir ödeme tahlili oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Kripto uzmanına nazaran dünyanın ödemeler için kozmik bir açık protokole muhtaçlığı var. BTC Lightning ağı ise bu talebi karşılamak için en büyük aday.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap