Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu)

Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu)

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu)

Opside ZK-Rollup LaunchBase artık ETH/BSC/Polygon Testnets dahil olmak üzere birden fazla L1 seçeneğini destekliyor ve proje başlatmaları için çeşitli IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) seçenekleri sunuyor.

RaaS (Rollup as a Service), Rollup ekosistemi içinde en umut verici yollardan biri olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte, pazarın erken ve gelişmekte olan OP Yığını ile büyük bir potansiyele sahip olan ve süratle ilerleyen ZK Yığını ortasındaki tercihi şimdi aşikâr değil.

ZK ekosistemine katkıda bulunanlardan biri olan Opside, kısa mühlet evvel birtakım heyecan verici haberler paylaştı. 14 Ağustos’ta, merkezi olmayan ZK-RaaS platformu Opside, ZK-Rollup LaunchBase için büyük bir güncelleme yaptığını duyurdu. Bu güncelleme, geliştiricilerin özel zkEVM uygulama zincirleri oluşturmalarını destekliyor.

Layer1, zkEVM, Gas, DA (Data Availability) ve Sequencer üzere temel ZK-Rollup bileşenleri artık özelleştirmeye açık. Ayrıyeten, ZK-Rollup LaunchBase’in bu sürümü, birinci proje seçimleri için çeşitli IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) da sunmaktadır.
Bu, modüler ve özelleştirilebilir Rollup geliştirme açısından Opside için değerli bir muvaffakiyete işaret ediyor. Geliştiricilerin ve projelerin özelleştirilmiş zkEVM uygulama zincirlerini esnek bir biçimde oluşturmalarını sağlayarak tüm ZK ekosisteminde genişleme ve güçlenmeyi teşvik eder.

ETH/BSC/Polygon üzere Daha Fazla L1 Seçeneği için Destek

Tüm kullanıcı süreçleri eninde sonunda Katman1’e döndüğünden, Katman2 ağ yapısının temeli olan Katman1’in seçimi çok değerlidir. Opside’ın birinci tasarım evrelerinde, geliştiricilerin farklı EVM uyumlu temel ağlara yönelik muhtaçlıklarını karşılamak bir öncelikti. Opside’ın en yeni LaunchBase’i artık ETH/BSC/Polygon üzere ek test seçeneklerini destekliyor.

Geliştiriciler bir L2 oluştururken temel ağ olarak ETH Goerli, Polygon Mumbai, BNB Testnet Opside yahut Opside’ı seçebilirler. Test ağında yapılan bir dizi gerilim testinin akabinde, ETH/BNB Chain/Polygon ana ağları için takviyenin Eylül ayı başında kullanıma sunulması bekleniyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu) 1

Açıkçası, modülerlik yalnızca geliştiricilerin farklı Layer1 seçeneklerini seçmelerini sağlamakla kalmaz, birebir vakitte zkEVM ve Gas Fee Token seçenekleri üzere başka bileşenler için de çeşitlilik ve esneklik sağlar. Opside artık Polygon zkEVM’yi tam olarak destekliyor ve zkSync, Scroll, StartNet ve Linea ve Takiko üzere öbür zkEVM çeşitleri için takviyesi faal olarak genişletiyor. Ayrıyeten, Gas Fee Token seçimi daha çeşitlidir ve proje takımlarının yahut geliştiricilerin ZK-Rollup’ın Gas Fee Token’ı için tokenları özelleştirmesine imkan tanır.

Bundan evvel, çeşitli dallarda önde gelen 12’den fazla proje Opside LaunchBase aracılığıyla özelleştirilmiş zkEVM uygulama zincirleri oluşturmuştur. Bu projeler Defi, Socialfi ve Gamefi uygulamalarını kapsamaktadır.

Örneğin, ünlü bir içerik dağıtım platformu olan ReadOn, Opside Rollup Launchbase’i kullanarak 10 dakika içinde kendi ZK-Rollup’ını, köprüsünü ve tarayıcısını oluşturdu. Ayrıyeten Native Token’larını ZK-Rollup’ın Gas Fee Token’ı olarak kullandılar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu) 2

Benzer biçimde, bir vakitler BNB Zincirindeki birinci üç oyun projesi ortasında yer alan Era7, Opside Rollup Launchbase kullanarak özel bir zkEVM uygulama zinciri oluşturdu. Bilhassa, muhakkak kontratlarda Opside’ın 0 gaz fiyatı özelliğini kullanarak, kullanıcıların rastgele bir fiyat ödemeden kontratlarla etkileşime girmesine müsaade verdiler, böylelikle klâsik Web2 oyuncuları için giriş pürüzlerini azalttılar

Ayrıca, 20’den fazla proje şu anda Opside grubuyla faal olarak görüşülmekte ve tanıtılmaktadır. Opside, daha fazla projenin ZK-Rollup teknolojisini benimseyeceğini, güvenliği sağlarken ve kullanıcı tecrübelerini geliştirirken operasyonel maliyetleri azaltacağını iddia ediyor.

Çoklu Bilgi Kullanılabilirliği (DA) ve Paylaşılan Sıralayıcı Bileşenleri

DA ve paylaşılan sıralayıcılar ZK-Rollup’ları özelleştirmek için gereklidir. Opside, geliştiricilerin ortalarından seçim yapabileceği çeşitli DA bileşenleri sunar. Opside ZK-RaaS LaunchBase içindeki DA seçenekleri, farklı proje ihtiyaçlarını karşılayan Base Layer (halihazırda desteklenmektedir), Opside DA (PoS) ve üçüncü taraf DA’ları (ör. Celestia, Eigenlayer) içerir.

Paylaşılan sıralayıcılar esasen Rollup’larla uyumlu, farklı Rollup’lara hizmet eden bir dizi sıralayıcıdır. Bununla birlikte, Ethereum’daki tüm ikinci katman Rollup’lar şu anda merkezi sıralayıcılar kullanmaktadır. Opside’ın vizyonu üç sıralayıcı seçeneği sunmayı içermektedir: merkezi (halihazırda desteklenmektedir), Opside’ın merkezi olmayan Sıralayıcısı (PoS) ve üçüncü taraf merkezi olmayan Sıralayıcılar (Espresso, Radius). Bu, geliştiricilerin tüm uygulama zincirinin güvenliğini korurken esneklikten yararlanmasını sağlar.

Hizmet Olarak Çoklu Altyapı Seçenekleri

Çeşitli özelleştirme özelliklerinin yanı sıra, Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i birinci proje seçimleri için birden fazla Hizmet Olarak Altyapı seçeneği de sunar. Özel bir zkEVM uygulama zinciri oluşturduktan sonra, zincir üzerinde altyapı talepleri ortaya çıkar. Örneğin, Defi uygulamaları oracle’lara ve öteki temel bileşenlere gereksinim duyabilir. Opside, bir dizi Hizmet Olarak Altyapı seçeneği sunmak için daldaki tanınmış altyapı sağlayıcıları ve projelerle işbirliği yapmıştır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Layer1’den zkEVM’ye: Opside’ın ZK-Rollup LaunchBase’i için seçenekler sunuyor (Sponsorlu) 3

Bu seçenekler ortasında, bunlarla sonlu olmamak üzere, Hizmet Olarak Cüzdan, Hizmet Olarak Dex, Hizmet Olarak Oracle, Hizmet Olarak NFT Market ve Hizmet Olarak DID yer almaktadır. Seçenekler ortasında OKX Web3 Wallet, iZUMi, Star protokolü, Space ID, Supraoracle ve oburlarının yanı sıra daha fazla iştirak için görüşmeler devam etmektedir.

Opside ZK ekosistemi ve Infra as a Service ile ilgilenen öbür projeler [email protected] adresinden Opside takımıyla daha derin bir bağlantıya geçebilirler. Gelişen bir ZK ekosistemi yaratmak için işbirliği yapalım!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap