Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para

Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para

Kripto para dünyası için farklı bir haber var artık. Kutuplaştırıcı görüşleriyle tanınan milyarder George Soros, değerli bir tesir bırakan başarılı süreçlerden oluşan bir geçmişe sahip. Fonu, başlangıcından bu yana yıllık ortalama yaklaşık %30 getiri sağlamış durumda. Pekala yatırım portföyünde neler var?

Soros’un geçmişteki ve şimdiki yatırım tercihleri: Kripto para seçeneği

Soros’un yiğit yatırım tercihleri yapma konusunda bir geçmişi var. Tesla Inc. üzerine 2018 üzere erken bir tarihte yatırım yapmaya başladı. Birebir yıl kripto para piyasasına da girdi. Son 13F müracaatları, 2023’ün ikinci yarısı için ilgi cazibeli yeni yatırımları ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para 1

Soros’un son atılımlarından biri Rivian Automotive Inc. ile ilgilidir. Bu elektrikli araç üreticisi Kasım 2021’de halka açıldı. Buna nazaran pay başına 130 doların üzerinde bir kıymete ulaşarak 120 milyar doları aşmıştı. Fakat, şirketin değerlemesi daha sonra 20 milyar doların altına düştü. Buna karşın, Haziran 2023 mali tabloları, net gelirde kıymetli bir artış da dahil olmak üzere yıldan yıla %200’ün üzerinde artan gelirle dikkate paha bir büyüme gösterdi. Soros’un fonu bu fırsatı kıymetlendirerek ikinci çeyrekte 608.000 Rivian payı satın aldı. Bu durum kripto para dışındaki yatırım tercihlerini oluşturuyor.

Nio Inc: İstikrarlı bir hisse

Soros Fonu, Nio Inc. şirketinde de değerli bir duruma sahip. Ayrıyeten fon portföyünün yaklaşık %1,7’sini oluşturuyor. Önde gelen bir elektrikli araç üreticisi olan Nio, elektrikli araç teknolojisine yenilikçi yaklaşımı nedeniyle yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ayrıyeten piyasada istikrarlı bir oyuncu haline geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para 2

Soros’un kripto para konusundaki tavrı karmaşık. Fakat, MicroStrategy Inc. aracılığıyla bölümle alaka kurmanın dolaylı bir yolunu buldu. MicroStrategy direkt bir Bitcoin yatırımı olmasa da, şirket şu anda 4,53 milyar doların üzerinde bir bedele sahip kıymetli ölçüde kripto para ünitesini elinde tutuyor. Bu durum MicroStrategy’nin pay senedi fiyatı ile Bitcoin’in hareketleri ortasında yakın bir korelasyona yol açtı. Soros Fonu, MicroStrategy’ye yaklaşık 100 milyon dolar tahsis etti. Ayrıyeten şu anda fon portföyünün yaklaşık %1,6’sını temsil ediyor.

Horizon Therapeutics PLC ve Liberty Broadband Corp: Stratejik çeşitlendirme

Sadece kripto para dünyasında yer almadı Soros. Soros’un yatırım stratejisi ilaç ve telekomünikasyon bölümlerine de uzanıyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Horizon Therapeutics’in Amgen Inc. tarafından satın alınmasıyla ilgili devam eden yasal zorluklara karşın Soros Fonu, ilaç şirketinin 3,3 milyondan fazla payını satın alarak fonun portföyündeki en büyük tek pay senedi olmuştur. Benzeri biçimde Soros Fonu, Charter Communications Inc’in ana şirketi Liberty Broadband Corp’un 1,4 milyon payını, pay senedi Eylül 2021’deki en yüksek düzeyinden %52’lik bir düşüş yaşamasına karşın elinde tutuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kutuplaştırıcı Tarafıyla Tanınan Milyarderin Tercihi Bu Kripto Para 3

Kripto para dünyasına da giren Soros’un değişen yatırım ortamı

George Soros, kendine has bakış açısını yansıtan stratejik yatırım kararları almaya devam ediyor. Kripto para dünyasına girmesi de bunu gösteriyor. Ayrıyeten fonunun son atılımları, elektrikli araçlardan ilaç ve telekomünikasyona kadar çeşitli kesimleri kapsıyor. Buna nazaran çok istikametli bir portföye sahip olduğunu gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap