Kurumsal yatırımcılar 2023 yılında 3 altcoin’e odaklandı

Kurumsal yatırımcılar 2023 yılında 3 altcoin’e odaklandı

Paylaş
BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcılar 2023 yılında 3 altcoin’e odaklandı

Investing.com – 2023 yılında kripto para piyasalarına yönelik kurumsal yatırımcı ilgisinde tekrar bir artış kelam konusu. Son raporlar ise kurumsal yatırımın kimi altcoin’lerde ağırlaştığına yönelik bilgiler sunuyor.

CCData tarafından yayımlanan bir raporda XRP, SOL ve XLM’ye yönelik yatırımlarda kıymetli bir artış kaydedildiği üzerinde duruldu. Buna nazaran XRP ve Solana dayanaklı yatırım eserleri, sırasıyla %33,2 ve %5,7 oranında yükseliş kaydetti. Buna nazaran XRP dayanaklı fonlar, 65,7 milyon dolara yükselirken Solana tabanlı yatırım eserleri, 87,8 milyon dolara yükseldi.

BTC Piyasası: Kurumsal yatırımcılar 2023 yılında 3 altcoin’e odaklandı 1

Bunun yanında XLM takviyeli eserler de %63’e yakın bir yükselişle 17,3 milyon dolara yükseldi. Raporda Grayscale’in XLM tabanlı yatırım eserine farklı bir parantez açılırken bu eserin %330 oranında primlendiğine dikkat çekildi.

Altcoin’lere dayalı yatırım eserlerine ilgi artışı görülse de piyasada Bitcoin eserlerinin hakimiyeti devam ediyor. Buna nazaran kripto paralara dayalı yatırım fonları ortasında ProShares’in Bitcoin Strategy ETF eseri, hacim bazında liderliğine devam ediyor. Bu eserin akabinde Grayscale’in Bitcoin ve Ether eserleri, son zamanlardaki hacim artışlarıyla ProShares’in akabinde geliyor.

XRP’ye yönelik mahkeme kararı tesirli oldu

ABD Federal mahkemesinde XRP lehine çıkan kararın akabinde kurumsal yatırımcıların altcoin’e bağlı eserlere ilgisini artırdığı görüldü. Bunun yanında altcoin pazarının geri kalanı da bu karardan olumlu etkilendi.

Karar her ne kadar kripto piyasası için olumlu algılansa da bilhassa ABD’de düzenleyici netliğinin şimdi oluşmaması, kurumsal yatırımcıların en büyük çekincelerinden bir olmaya devam ediyor.

2023 yılının birinci yarısına genel olarak bakıldığında düzenleyici riskleri ve geçen yılki kayıpların akabinde kripto piyasasında bir toparlanma belirtileri görülüyor. Bilhassa son vakitlerde XRP, SOL ve XLM’ye yönelik ilgi artışı, kurumların kripto para ünitelerindeki potansiyele inandığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Diğer yandan bilhassa Haziran ayı prestijiyle SEC’in kripto bölümünün değerli şirketlerine dava açarak oluşturduğu tedirginlik, yeniden kurumsal kanatta gelen atakla kabul atlatıldı. Bu süreçte Bitcoin, 30.000 dolar bandına geri dönerek mevcut düzeyini müdafaayı başardı. Bu, kripto piyasasına hakim olan kripto paranın, gün geçtikçe daha dirençli hale geldiği biçiminde yorumlanıyor.

Dün Fed’in faiz kararını duyurması ve faiz artışının devam edebileceği yönelik birtakım sinyaller vermesinin akabinde pozisyonunu muhafazaya devam eden Bitcoin, Binance CEO’su CZ’nin de dikkatini çekti. CZ, son gönderilerinde Bitcoin’in artık sabit kripto paralardan daha stabil olduğu yorumunu yaparken kripto paraya olan inancını yineledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap