Küresel Protestolar Arasında Bitcoin Kolombiya’da Yaygın Hale Gelirken Bu Ülkede Primle İşlem Görüyor

Küresel Protestolar Arasında Bitcoin Kolombiya’da Yaygın Hale Gelirken Bu Ülkede Primle İşlem Görüyor

Paylaş
Küresel Protestolar Arasında Bitcoin Kolombiya’da Yaygın Hale Gelirken Bu Ülkede Primle İşlem Görüyor

Kriptokoin – Bir bitcoin şu anda Şili’de yerel medyaya göre dünya genelinden biraz daha pahalı.

Normal piyasalarda dolar kurunda 1 doların 800 Şili Pezosu (CLP) olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, bitcoin kripto borsaları ve piyasalarındaki dolar oranı analizi, bir doların 830 CLP değerinde olduğu sonucuna varıyor.

Dolaylı olarak, CLP’nin oranının genel olarak düştüğünü gösterebilir, ancak Şili’de protesto gösterileri arttıkça artan talep nedeniyle bu durum Bitcoin’e özgü de olabilir.

Şili’nin ekonomisi, enflasyonun hesaba katıldığı yılın ilk yarısında ekonomileri daralırken, yaklaşık 300 milyar dolar olan GSYİH’da Portekiz’den biraz daha büyük.

Ancak Şili, bazı bölgelerde gerçek anlamda bir miktar büyüme gördü, hükümetin fazla borçlanmadığını hesaba katarsak belki de bu tablo neden insanların sokaklarda olduklarını açıklayabilir:

2017’deki bu büyük sıçrama, enflasyona bakmadan önce bir çeyrekte % -0.4’lük bir daralma ile çakıştı, enflasyon ise yaklaşık eksi % 2 idi.

Daha sonra ekonomi bir miktar toparlanır gibi oldu ancak reel olarak ekonomi, sözleşmeyle büyümek arasında bir miktar seçim yapmak zorunda kalan Şili bazı alanlarda yüzde 2 reel olarak büyüme sağladı.

Yükselen Vergi Oranları

Kurumlar vergisi de % 18’den % 27’ye yükseltilirken, en yüksek vergi oranı % 40’dan % 35’e düşürüldü.

Böylece, zenginler için vergileri düşürdüler ve onları yoksullar için artırdılar, insanların seçtikleri sistemi zenginler lehine donatmakla suçladıkları için şu anki küresel durumda oldukça yetersiz durumdalar.

Bu yüzden sokaklardalar ve şimdi durumun hem sosyal hem de ekonomik olarak daha da kötüye gittiği Kolombiya’da da insanlar sokaklardalar.

Birincisine gelince, orduyu yönetimi sürdürmek için göndermişler. Bu protesto gösterileri büyük ölçüde barışçıl olsa da, oradaki “seçilmişler” işi herhangi bir şansa bırakmak istemiyor.

Birçoğu, haftalık 2 milyon dolarlık bitcoin hacminin oluştuğu eşler arası platform olan Localbitcoins’te el değiştiren bitcoin ile şansını deniyor.

Oluşan Hacmin Bir Diğer Nedeni

Kolombiya Venezuela’nın hemen yanında olduğu için oluşan bu hacmin bir kısmı komşu ülkelerdeki korkunç durumla ilgili olabilir. Ancak enflasyonu hesaba kattığımızda her üç ayda bir % 1 ila % 0,5 oranında daraldığı için Kolombiya ekonomisi gerçek anlamda fazla bir şey yapmıyor.

Burada ekmeğe bile vergiler koydular ya da teknik olarak bilindiği üzere % 3 civarında satış vergisi getirdiler.

Ancak bu protestolar, önce Fransızlar tarafından 2019’da açılan daha büyük temsil talepleri nedeniyle sorgulanan siyasi sistemin kendisi kadar küresel değil.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap