KuCoin: Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Patladı! Sanki Neden?

KuCoin: Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Patladı! Sanki Neden?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: KuCoin: Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Patladı! Sanki Neden?

Önde gelen kripto borsası KuCoin, Türkiye’de de kripto para kullanımının epeyce yüksek olduğunu söylüyor. KuCoin bunun süratli enflasyonla gayret eden başka ülkelerde de emsal olduğunu belirtiyor.

KuCoin: Enflasyon kripto para ünitelerine yönlendiriyor

Kripto para borsası KuCoin’in yaptığı bir araştırmaya nazaran, yüksek enflasyonun pençesindeki Türkiye’de kripto benimsenmesi artıyor. Son bir buçuk yılda, kripto paranın benimsenme oranı Türk nüfusunun %40’ından %52’sine yükseldi. Dünyanın beşinci büyük kripto borsası olan KuCoin, bu bilgileri 500 kişinin anket cevaplarına dayanarak topladı. Bu doğrultuda en son “Kripto Kullanıcılarını Anlamak” raporunda bunları tahlil etti. Bir KuCoin temsilcisi yaptığı açıklamada, şu konuların altını çiziyor:

Türkiye’deki bulgularımıza ve başka evvelki ülke raporlarına nazaran, Türkiye için, kripto para yatırımcılarının artan sayısı ve yüzdesi, bilhassa Türk lirasının ABD doları karşısında kıymetinin %50’sinden fazlasını kaybetmesiyle birlikte, enflasyona karşı bir müdafaa olarak kriptoya artan bir ilgi ve kabul olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: KuCoin: Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Patladı! Sanki Neden? 1

KuCoin temsilcisi, enflasyonun da büyük bir sorun olduğu Brezilya ve Nijerya ile ilgili daha evvelki emsal KuCoin raporlarına işaret ediyor. Ankete nazaran, iştirakçilerin %58’i kripto para ünitesine yatırım yapmalarının “birincil nedeninin” “uzun vadede servet biriktirmek” olduğunu söylüyor. Bunun yanında %37’si bunu bir bedel deposu olarak kullanmayı amaçlıyor.

İlk tercih Bitcoin, sonra ETH ve stablecoin’ler geliyor

İnsanların hangi kripto paralara yatırım yaptığı konusunda ise Bitcoin başı çekiyor. KuCoin araştırmasında yatırımcıların %71’i Bitcoin sahibi olduğunu söylüyor. Başka tarafta %45’i başkan altcoin Ethereum ve öteki stablecoin’lere sahip.

Ulaş Utku Bozdoğan: KuCoin: Türkiye’de Kripto Para Kullanımı Patladı! Sanki Neden? 2

Türk bayanları ortasında da kripto para yatırımı yaygın!

Erkeklerin kriptoya yatırım yapma mümkünlüğü hala daha yüksek. Bununla birlikte, Türkiye’deki genç bayanlar giderek daha fazla yatırım yapıyor. Yaşları 18 ile 30 ortasında değişen kripto yatırımcılarının %47’si bayan. Rapor, iştirakçilerin %57’sinin arkadaşlarından ve ailelerinden gelen yararlar hakkında kulaktan kulağa yayılan bilgiler nedeniyle yatırım yapmaya karar verdiğini gösteriyor. Bu ortada, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Türk hükümeti, Dijital Lira ismi verilen bir merkez bankası kripto para ünitesini (CBDC) deniyor. KuCoin temsilcisi, son olarak şu yorumu yapıyor:

Kripto topluluğu hakkında derin ve kapsamlı bir anlayışa sahip olmanın, daha kapsayıcı ve hesap verebilir bir finansal ekosistemin şekillendirilmesinde çok kıymetli olduğuna inanıyoruz. Kripto ortamı sürat kazanmaya devam ettikçe, çeşitli bölgelerdeki kripto para kullanıcılarının hareketlerini, eğilimlerini ve itici güçlerini anlamak giderek daha kıymetli hale geliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap