KuCoin, Türkiye İçin Kripto Para Raporunu Paylaştı!

KuCoin, Türkiye İçin Kripto Para Raporunu Paylaştı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: KuCoin, Türkiye İçin Kripto Para Raporunu Paylaştı!

Ülkemizde 2022’de faaliyete başlayan dev kripto para borsası KuCoin, resmi blogu üzerinden bir rapor paylaştı. CoinMarketCap bilgilerine nazaran en büyük beşinci borsa unvanını taşıyan şirket, Türkiye’de yaşayan kripto para yatırımcılarına dair kapsamlı bir araştırma yaptı. Uzmanlar, ülkemizdeki Bitcoin ve altcoin yatırımcılarına dair değerli dataları “Into The Cryptoverse” serisinin 15. sayısında ayrıntılı bir formda paylaştı.

Ankete nazaran Türkiye’de kripto yatırımcı sayısı son yıllarda artarak toplumun neredeyse yarısına ulaştı. Araştırmacılar, ayı piyasasına karşın 18-60 yaş ortası kripto yatırımcılarının oranını günümüzde %52 olarak tespit etti. 2021 Kasım devrinde bu oran %40 civarında seyrediyordu. Uzmanlar, bu ilginin ana sebebi olarak ise uzun müddettir bedel kaybeden Türk Lirası’nı işaret etti.

Gençler Kripto Paraları Seviyor!

Rapora nazaran ülkemizdeki kripto para yatırımcıları ortasında gençler öne çıkıyor. 31-44 yaş ortası yatırımcılar %48 ile çoğunluğu oluşturdu. 18-30 yaş ortası yatırımcıların oranı ise %37 olarak ortaya çıktı.

Ankete nazaran, genel kripto yatırımcılarının %31’i birinci kripto yatırımını son üç ay içinde yaptı. 18-30 yaş aralığındaki kitlenin büyük kısmı piyasaya geçtiğimiz sene giriş yaptı. 45 yaşın üzerindeki vatandaşların büyük kısmı ise en az 2 yıldır Bitcoin ve altcoin yatırımı yapıyor.

18-30 yaş aralığındaki her üç yatırımcıdan biri 100.000 TL’nin üzerinde kripto para yatırımına sahip.

Türk Yetkişkinler Neden Kriptoyu Tercih Ediyor?

KuCoin araştırmacıları, ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının nasıl bir motivasyona sahip olduğunu iredeledi. Ankete katılanların %58’i, kripto yatırımlarının ana gayesinin uzun vadeli servet yaratmak olduğunu belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: KuCoin, Türkiye İçin Kripto Para Raporunu Paylaştı! 1

Farklı yaş kümelerinde ise yatırımcıların amaçları değişiklik gösteriyor. Yaşlılar daha fazla portföylerini çeşitlendirmek isterken gençlerde kısa vadede varlıklı olmak isteyenlerin oranı yüksek.

Hangi Altcoin Ünitelerini Alıyoruz?

Bitcoin (BTC), Türk yatırımcılarının %71’inin tercih ettiği en büyük kripto para ünitesi oldu. Piyasa bedeli en büyük altcoin olan Ethereum ise gençlerin %52’sinin ilgisini çekiyor. İştirakçilerin 21’i NFT, %19’u Metaverse ve %18’i latife temalı altcoin ünitelerine (DOGE, SHIB gibi) ilgi gösterdiğini belirtti.

Sosyal Medya ve Etraf Faktörü!

KuCoin araştırmacıları, Türk yatırımcıların kripto paralar ile nasıl tanıştığına dair bilgiler de paylaştı. İştirakçilerin yarısından fazlası Bitcoin ve altcoin piyasasıyla aile-arkadaş etrafı sayesine karşılaştığını belirtti. Yatırımcıların %27’si ise kripto para dünyasına girişinin toplumsal medya fenomenleri sayesinde olduğunu belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap