Kritik Gelişme: Binance Bu Bankalarla Bağlarını Kopardı!

Kritik Gelişme: Binance Bu Bankalarla Bağlarını Kopardı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance Bu Bankalarla Bağlarını Kopardı!

Binance, fon transferlerini kolaylaştırdığı argümanları üzerine yaptırım uygulanan Rus bankalarıyla bağlantılarını kesti. Dünyanın en büyük kripto para borsası, bu cins kuruluşlarla rastgele bir irtibatı olduğunu reddetti.

Binance Rus bankasıyla faaliyetlerini durdurdu

Wall Street Journal’a nazaran, önde gelen kripto para borsası Binance, peer-to-peer hizmetinden yaptırım uygulanan birkaç Rus bankasıyla faaliyetlerini durdurdu. Bu atılım, artan global incelemenin ortasında Ruslar için fon hareketini kolaylaştırmadaki mümkün rolünü vurgulayarak ortaya çıkan tezlerden uzaklaşmak için bir tedbir olarak görülüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başlamasının akabinde Binance, Avrupa Birliği’nin sıkı yaptırım rejimine bağlı kalmayı kabul etti. Bu doğrultuda dev kripto para borsası Rusya’daki faaliyetlerini azalttığını açıkladı. Lakin, bu argümanın gerçekliğine itirazlar geldi. Başta WSC ve Rusya Merkez Bankası olmak üzere data kaynakları birbirine zıt anlatılar sunuyor. Kayıtlar, Binance’in duyurusuna karşın, platformunda kalıcı bir ruble ticaret ayak izi olduğunu ortaya koyuyor. Rus kuruluşların peer-to-peer alım satımları altı ay boyunca aylık ortalama 428 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance Bu Bankalarla Bağlarını Kopardı! 1

Kripto para borsası savunmasında kararlı!

Binance’de yürürlükte olan mevcut sistem, yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarının fonlarını Binance bakiyelerine dönüştürmelerini kolaylaştırabilecek mümkün çok katmanlı aracılara sahip. Bu yüzden Bitcoin borsası mercek altında. Binance, peer-to-peer platformunun, Rosbank ve Tinkoff Bank üzere devler de dahil olmak üzere yaptırım altındaki birkaç Rus bankasını ödeme seçenekleri olarak listeledi. Bu da rahatsızlığa neden oldu. ABD Hazine Bakanlığı, bu sayıları yaptırımlardan kaçmak için potansiyel geçitler olarak gördü. Bu yüzden de borsaya karşı bilhassa alarma geçti.

Bu telaşlara karşın Binance savunmasında kararlı. Bir sözcü, borsanın global yaptırımlara uyma konusundaki titiz kararlılığının altını çizdi. Bu bağlamda, Rus bankalarıyla rastgele bir ilgiyi kategorik olarak reddetti. Bu doğrultuda bu tıp argümanlara kesin bir formda karşı çıktı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kritik Gelişme: Binance Bu Bankalarla Bağlarını Kopardı! 2

Binance artık Gopax’ın çoğunluk hissedarı değil mi?

Bu ortada, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğimiz üzere, Güney Kore’nin en büyük kripto borsalarından biri olan Gopax, yerli bir kripto borsası ile alım satım mukavelesi imzaladı. Binance artık çoğunluk hissedarı olmayabilir. Gopax grubu, diğer bir kripto borsasının temsilcileriyle bir ortaya geldi. Ayrıyeten, problemli kripto borsasının çoğunluk payını satın almak için bir mukavele imzaladı. Bu nedenle, Gopax’ın ana hissedarı muhtemelen yeni bir alıcı haline gelecek. Satın alma tarafının detayları şimdi kamuoyu ile paylaşılmadı. Gopax önümüzdeki hafta resmi bir duyuru yapmayı bekliyor. Bu kapsamda bir Gopax yetkisi şu açıklamayı yaptı:

Yeni bir alıcının yakın vakitte benimle bir alım satım mukavelesi imzaladığını biliyorum. Satın alan tarafla ilgili kesin bilgiler Gopax içinde bile kapalı tutuluyor. Fakat önümüzdeki hafta resmi olarak açıklanacağını biliyorum.

Bununla birlikte, Gopax yetkilisi öteki bir kripto borsası tarafından imzalanan bir satın alma mukavelesini reddetti. Yetkili, “Bu gerçek değil. Satın alma hakkında doğrulayabileceğimiz hiçbir şey yok.” dedi. Binance’in Gopax’ı satın alması, Güney Kore Finansal Hizmetler Komitesi (FSC) ve ABD SEC’in düzenleyici baskısı nedeniyle mahzurlara takıldı. Aslında, Binance satın alma muahedesini tamamlamak için son adımları atmıştı. Fakat SEC davası durumu daha da kötüleştirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap