Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor

Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım fonlarından çıkışlar arka arda 4. haftada da devam etti.

CoinShares datalarına nazaran kripto varlık yatırım eserlerinden çıkışlar 4. haftaya taşınırken geçen hafta toplamda 54 milyon dolarlık net fon çıkışı kaydedildi. Son fiyat düşüşüyle birlikte şirketlerin idaresi altındaki varlıkların bedeli Nisan ayında görülen yıllık doruğun akabinde %13 azalmış oldu. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor 1

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin eserleri, 38 milyon dolar çıkış ile geride bıraktığımız haftada da en çok çıkış görülen fonlar oldu. Böylelikle son 4 haftalık dönemde BTC eserlerinden toplam çıkışlar 160 milyon dolara ulaştı. Bu da düşüş periyodu boyunca toplam çıkışların %80’ini BTC yatırım eserlerinden gerçekleştiğini gösterdi. Bu meblağa Bitcoin Short eserleri de dahil edilirse Bitcoin yatırım fonlarından çıkış 200 milyon doları aşıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor 2

Çoklu varlık eserleri Bitcoin’den sonra en çok çıkış görülen fonlar olurken geçen hafta 6,7 milyon dolarlık çıkış görüldü. Öteki dikkat çeken bir konu ise altcoin fonlarında düşük ölçülü da olsa giriş görülmesiydi. Ethereum’da giriş 100 bin dolar üzere epey düşük ölçüde kaldı. Bunun yanında Cardano fonları, 500 bin dolarlık giriş kaydetti. 8 farklı altcoin fonuna ufak çaplı girişler olurken Binance fonları 500 bin dolar çıkış gören tek altcoin fonu oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto yatırım fonlarından çıkışlar devam ediyor 3

Bölgesel bazda bakıldığında ise çıkışların kıymetli bir kısmının Avrupa Bölgesinden geldiği görüldü. Çıkan meblağın yaklaşık 35 milyon doları Avrupa kaynaklıydı. ABD’den çıkışlar 12,4 milyon dolar olarak görülürken büyük bir kısmı Bitcoin Short eserinden kaynaklandı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap