Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi

Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım eserleri geçen hafta düşüş eğilimi kaydetti.

ABD Menkul Değer ve Borsalar Komitesi (SEC), son olarak ETF başvurusunu ertledikten sonra mevzuyu sürüncemede bırakmaya devam etmesinin piyasadan fon çıkışlarını tetiklediği düşünülüyor.

BTC Piyasası: Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi 1

CoinShares’in raporuna nazaran kripto varlık yatırım eserleri geçen hafta boyunca toplamda 55 milyon dolarlık fon çıkış gördü. CoinShares analistleri, bunu SEC’e bağlayarak komitenin yakın vakitte bir ETF’ye onay vermeyeceği bildirisi verdiğine inanıyor. Başka yandan kripto yatırım fonu hacimlerinin mevsimsel tesirlerden ötürü ortalama hacmin hayli altında seyrettiği raporlandı. Geçen haftaki panik satışları ise şirketlerin idaresi altındaki fonlarda %10’luk bir düşüşe neden olarak 32,3 milyar dolarlık gerilemeye yol açtı.

BTC Piyasası: Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi 2

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin bir evvelki hafta görülen girişlerin akabinde geçen hafta 42 milyon dolarlık fon çıkış görerek düşüşe öncülük etti. Bitcoin fiyatının düşüşüne odaklı yatırım fonu Bitcoin Short eseri ise düşüşe devam ederken geçen hafta 2,2 milyon dolarlık çıkış gördü.

BTC Piyasası: Kripto yatırım eserleri SEC’in son ETF kararından olumsuz etkilendi 3

Altcoin piyasasında süreç hacmine nazaran yüksek ölçülü çıkışlar görülürken Ethereum’a dayalı eserler 9 milyon dolar, Polygon 900 bin dolar, Litecoin 600 bin dolar ve Polkadot 500 bin dolarlık fon kaybetti. XRP’ye dayalı yatırım eserleri ise 1,2 milyon dolarlık fon girişiyle piyasadan olumlu ayrıştı. Blockchain dalına dahil şirketlerin pay senetleri de CoinShares raporunda 6 milyon dolarlık çıkışla gösterilirken şirketlerin kripto piyasasındaki son durumdan olumsuz etkilendiği görüldü.

Bölgesel bazda çıkışların 36 milyon dolarlık kısmı Kanada ve 11 milyon dolarlık kısmı ise Almanya piyasasından kaynaklandı. İsviçre ise 3,5 milyon dolar ile giriş görülen tek piyasa oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap