Kripto Yasaklarıyla Gündemde Olan Hindistan’dan Olumlu Blockchain Hamlesi!

Kripto Yasaklarıyla Gündemde Olan Hindistan’dan Olumlu Blockchain Hamlesi!

Paylaş
Kripto Yasaklarıyla Gündemde Olan Hindistan’dan Olumlu Blockchain Hamlesi!

Hindistan hükümeti, blockchain teknolojisinin geliştirilmesini ve entegrasyonunu destekleyen yeni ulusal planlarını açıkladı. Ulusal Seviye Blockchain Taslağı, Bitcoin ve diğer kripto paraların temelini oluşturan teknoloji olarak bilinen blockchain’in, çeşitli sektörlerde nasıl uygulamaya koyulabileceğini araştıracak.

Hindistan’ın kripto desteği, geçen ay ülkesini gelişmekte olan sektörde dünya lideri yapmayı hedefleyen Çin Başkanı Xi tarafından yapılan blockchain yanlısı açıklamalara paralel yapıda.

Çarşamba günü Hindistan’ın Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın (MeitY) yayınladığı bir mektuba göre, hükümet ortak altyapıya duyulan ihtiyacı vurgulamakta. Bakan Sanjay Dhotre şunları yazmış:

“Bakanlığımız blockchain teknolojisini yönetim, bankacılık ve finans, siber güvenlik gibi farklı sektörlerde uygulama potansiyeli olan, önemli araştırma alanlarından biri olarak tanımladı. MeitY, C-DAC (Hindistan Gelişmiş Bilgi İşlem Geliştirme Merkezi), IDRBT (Hindistan Bankacılık Teknolojisi Geliştirme ve Araştırma Enstitüsü) veVJTI (Veermata Jijabai Teknoloji Enstitüsü) tarafından yürütülen Blockchain Teknolojisinde Dağıtılmış Mükemmellik Merkezi isimli çok kurumlu bir projeye destek verdi.

Blockchain teknolojisinin potansiyeli ve farklı kullanım durumları için ortak altyapıya olan ihtiyacı da göz önünde bulundurularak, blockchain tabanlı kullanım durumlarının genişletilmesi ve yayınlaştırılması için ulusal düzeyde bir blockchain taslağı hazırlanıyor.”

Hükümet şu anda, Shamshabad bölgesinde mülk tescili için blockchain teknolojisi denemesi yapıyor. Aynı zamanda blockchain’in evrak işlerini azaltma ve süreçleri hızlandırma kabiliyetini test etmek amacıyla akademik sertifikalar, otel kayıt yönetimi ve araç sertifikaları için de blockchain teknolojisi deneniyor.

Hindistan hükümeti, blockchain ve uygulama alanlarının lehine kararlar alırken, Bitcoin ve kripto para kullanıcıları Haziran ayında yayınlanan bir öneri kapsamında hapis cezası tehlikesiyle karşı karşıya. Ekonomi Bakanlığı Sekreteri Subhash Chandra Garg’ın öne sürdüğü yasa tasarısı, “doğrudan ya da dolaylı olarak kripto para madenciliği yapan, satan, tutan, transfer eden, elden çıkaran, düzenleyen veya ilgilenen” insanları hedefliyor.

Hindistan’ın Maliye Bakanı ülkedeki kripto durumuyla ilgili kafa karışıklığını gidermeye çalıştı. Bir zamanlar dijital varlıklar için Hindistan’ın en büyük ticaret platformu olan Zebpay da dahil olmak üzere çeşitli borsaların kapatılmasının yanı sıra, 2018’in Nisan ayında Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların ve finansal kurumların kripto hizmeti sunan müşterilerle ve işletmelerle iletişime geçmesini yasaklamaya başlamıştı.

Resmi olarak yayınlanan kripto yanlısı açıklamalarına rağmen, ancak Hindistan’ın önde gelen dijital varlık platformu WazirX satın alınınca, Hindistan’ın gerçekten kriptoya bakış açısının değişebileceği anlaşıldı. Şirket, geçen hafta Binance tarafından satın alındı. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun amacı kriptonun Hindistan’daki bir milyar insan için ulaşılabilir olması. Aynı şekilde, WazirX CEO’su da geçtiğimiz yıl Twitter’da #IndiaWantsCrypto (#HindistanKriptoİstiyor) hashtag’ini başlatmıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap