Kripto yasa tasarısı, ABD Kongre komitesinde oy birliğiyle kabul edildi

Kripto yasa tasarısı, ABD Kongre komitesinde oy birliğiyle kabul edildi

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto yasa tasarısı, ABD Kongre komitesinde oy birliğiyle kabul edildi

Investing.com – ABD Kongresi Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, kripto varlık bölümü için son derece değerli olan yasa tasarısını kabul etti.

Komite tarafından kabul edilen yasa tasarısı, kripto sanayisi için bir dönüm noktası olarak görülürken kripto para ünitelerinin hangi şartlarda menkul değer yahut emtia olarak görüleceğinin belirlenmesini sağlayacak. Bu bağlamda ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi’nin (CFTC) dal üzerindeki aktifliğinin artırılacağı düşünülüyor. Ayrıyeten kripto kesimini yaptırımlar yoluyla denetim altında tutma siyaseti güden SEC’in tasarının yasalaşmasıyla yargı yetkisinin de açıklığa kavuşacağı düşünülüyor.

Bugünkü oturumunda ABD Senatosu Tarım Komitesi’nin de birebir tasarıyı değerlendirmesi bekleniyor. Bir kripto düzenleme tasarısının Kongre’de oylamaya sunulması ve Temsilciler Meclisi tarafından tam oylamanın yolunun açılmasıyla bir birinci yaşanmış oldu. Oylama sonucunda kripto bölümü savunucuları kıymetli bir zafer kazanırken kesimin düzenleyici netliği kazanması ismine değerli bir adım atıldı.

Bazı yorumcular, kripto tasarısının Demokratların dayanağıyla Senato’da bir bahtı olabileceğini düşünüyor. Lakin Finansal Hizmetler komitesindeki en üst seviye Demokrat Temsilci Maxine Waters ile birlikte birtakım Demokratların tasarıya şiddetle karşı çıkması, bir ikaz işaret olarak görülüyor.

Senatörler, ayrıyeten bugün sabit kripto para üniteleriyle ilgili diğer bir tasarıyı değerlendirmeye alacak.

Diğer yandan Kripto para piyasaları, Fed’in dün akşam 25 baz puanlık faiz artışının akabinde Powell’ın şahin tonlu konuşmasına karşın sağlam kalmayı başardı. Kripto sanayisinde havanın olumlu kalmasında ABD Komitesinde kabul edilen yasa tasarısının tesirinin olabileceği düşünülüyor. 

Bitcoin, Fed kararının akabinde günü 29.300 dolar bandında kapatırken yatay kaldı. En büyük kripto para, yeni güne de yatay bir başlangıç yaparken son saatte 29.500 dolara yakın seyrediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap