Kripto varlıklar yükselirken vadeli süreç tasfiyeleri de önemli ölçülere ulaştı

Kripto varlıklar yükselirken vadeli süreç tasfiyeleri de önemli ölçülere ulaştı

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto varlıklar yükselirken vadeli süreç tasfiyeleri de önemli ölçülere ulaştı

Investing.com – Hafta sonu kripto paralara olan talep artışı esnasında 400 milyon doların üzerinde kripto vadeli pozisyonunun tasfiye olduğu görülüyor. 

Bitcoin (BTC), dünkü alıcı ağırlıklı işlemlerle 47.000 dolara kadar yükselirken satış pozisyonlarının sıkıştığı, bunun neticesinde Coinglass verilerine göre Bitcoin vadeli işlemlerinde son 24 saatte 170 milyon dolara yakın pozisyonun tasfiye olduğu kaydedildi.

Ethereum vadeli işlemlerinde de son 24 saatte büyük miktarlı tasfiyeler dikkat çekti. Ethereum fiyatı, 3.300 dolar bandına kadar yükselirken şu an 117 milyon dolarlık Ethereum vadeli işlem pozisyonunun tasfiyesi söz konusu. 

Toplam tasfiye miktarı, 417 milyon dolara çıkarken Bitcoin ve Ethereum’un ardından Solana (SOL), Zilliqa (ZIL) ve Ethereum Classic (ETC) pozisyonlarındaki tasfiyeler ilk sıraları oluşturdu. Kapanan vadeli işlemlerinin yüzde 78 gibi önemli bir bölümü satış pozisyonları olarak kaydedildi. Tek işlemde en büyük tasfiye miktarının ise Bitmex borsasındaki 10 milyon dolarlık BTC pozisyonu olarak gerçekleşti.

En yüksek tasfiye miktarı FTX platformunda gerçekleşti

FTX, toplamda 150 milyon dolarlık tasfiye ile ilk sırada yer aldı. FTX’in ardından 123 milyon dolarla OKX gelirken son 24 saatte Binance’te tasfiye olan pozisyon büyüklüğü 78,5 milyon dolar oldu.

Bitcoin fiyatı, hafta sonu işlemlerinde 47.650 dolara kadar yükselirken 2 Ocak’ta görülen 47.990 dolar zirvesine oldukça yaklaştı. 11 haftanın en yüksek değerine ulaşan Bitcoin, hafta sonuna 44.300 dolarla başlarken 45.000 dolar direncinden geri döneceğini düşünen yatırımcılar için ciddi bir zarara yol açtı. Zira Bitcoin fiyatı bu yıl iki kez ortalama 45.000 dolar seviyelerinde gelen sert satışlarla yüzde 15’e yakın düşüşler görmüştü. 

Haftanın son iş günü gelen hacimli alımlar ise Bitcoin’in bu kritik direnç bölgesini geçmesini sağlarken tasfiye olan pozisyon sayısının hızla artmasına yol açtı. Veriler son 24 saatte 76.200 yatırımcının pozisyonunun kapandığını gösteriyor.

Kripto varlıklar yükselişine devam edecek mi?

Diğer yandan Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları için olumsuz haberlerinin bu yukarı yönlü hamleyle fiyatlanmış olduğu şeklinde yorumlar yapılıyor. Zira kripto borsalarına giren kripto fonlarının çıkan miktardan daha az olması da yatırımcıların kripto piyasalarına olan güveninin yüksek kaldığını gösteren diğer bir gösterge olarak kabul ediliyor. 

Kripto piyasaları için yapılan yorumlar arasında önemli derecede satış (short) pozisyonunun tasfiye edilmesi sonrasında yükseliş ivmesinin yavaşlama eğilimine girebileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Yazar: Günay Caymaz 

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap