Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor

Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor

Investing.com – Kripto paralara dayalı fon piyasasından çıkışlar geçen haftada devam etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor 1

Önceki hafta fon çıkışlarında nispeten bir azalma görülmesine karşı geçen hafta 59 milyon dolarlık çıkışın daha gerçekleşmesiyle fon satışları devam etti. CoinShares bilgilerine nazaran Bitcoin’e dayalı fonlar, geçen hafta prestijiyle 69 milyon dolar çıkış görerek başrolde kalmaya devam etti. Bunun yanında dikkat çeken bir gelişmede BTC satışına odaklı Short Bitcoin fonu, haftalardır devam eden çıkış serisinin akabinde geçen hafta Mart ayından bu yana birinci defa 15 milyon dolar ile en yüksek haftalık fon girişini kaydetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor 2

Kripto varlık yatırım eserleri geçen haftaki fon çıkışıyla birlikte üst üste 4. haftada gerilerken toplam çıkan ölçü 300 milyon dolara yaklaştı. Yük Bitcoin fonlarındayken Short Bitcoin eserine yönelik talep artışı görünümü kısmen dengeledi. Lakin bu birebir vakitte kurumsal yatırımcıların Bitcoin’deki muhtemel düşüşe yönelik tedbir alma gayreti olarak görüldü. CoinShares analistleri ise varlık sınıfının düzenlenmesi konusundaki kaygıların devam etmesi ve son vakitlerde doların güçlü kalmasının kripto eserlerine yönelik hassaslığın zayıf kalmasındaki en muhtemel nedenler olarak görüyor. Piyasadaki süreç hacminde de gözle görülür bir düşüklük görülürken öncek haftaya nazaran %73 oranında düşerek 754 milyon dolara geriledi. 

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin’in akabinde en çok satış gören altcoin fonları, 4,8 milyon dolar ile Ethereum fonları oldu. Buna nazaran Ethereum fonlarından çıkışlar yılbaşından bu yana 108 milyon dolara ulaştı. Solana yatırım fonları ise geçen hafta 1,1 milyon dolarlık çıkış gören öbür bir altcoin fonu oldu. Öbür yandan XRP, 700 bin dolar ile kısmi alımlar gören altcoin fonu oldu. 

CoinShares bilgilerine nazaran Blockchain dalında faaliyet gösteren halka açık şirketlerin pay senetleri, yaklaşık 11 milyon doları bulan çıkışlarla olumsuz duyguya eşlik etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto varlık fonları BTC önderliğinde düşüşe devam ediyor 3

Ülke bazında bakıldığında ise fon satışlarının Almanya, Kanada ve ABD piyasalarında ağırlaştığı görüldü. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap