Kripto sanayisi Bitcoin ETF’si için SEC’in onayını bekliyor

Kripto sanayisi Bitcoin ETF’si için SEC’in onayını bekliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto sanayisi Bitcoin ETF’si için SEC’in onayını bekliyor

Bloomberg Intelligence’a nazaran kripto topluluğu, yaklaşık 100 milyar dolar pahasında bir piyasanın kilidini açabilecek bir gelişme olan Spot Bitcoin ETF’nin Ocak ayına kadar potansiyel olarak hayata geçmesi beklentisiyle çalkalanıyor. Bu optimistlik, ETF’nin onaylanmasına ait spekülasyonların ortasında, geçtiğimiz Cuma günü Bitcoin süreç fiyatlarının 18,67 dolara yükselmesinin akabinde geldi.

BlackRock ve Fidelity üzere finans devlerinin, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) yeşil ışık yaktığında piyasaya girmeye hazır oldukları bildiriliyor. Summit Wealth Partners’tan 550 milyon doları aşan varlıkları yöneten servet danışmanları, SEC’in onayının akabinde güçlü bir kurumsal ilgi öngörüyor. Önerilen ETF’ler, mevcut vadeli süreç seçeneklerine kıyasla Bitcoin’e daha uygun maliyetli bir direkt yatırım usulü sunacak.

Önde gelen bir kripto bankası olan Galaxy Digital, geçtiğimiz günlerde Bitcoin yatırımlarını genişletmeyi tartışmak üzere yaklaşık 300 yatırım uzmanının katıldığı bir toplantıya konut sahipliği yaptı. Toplantının detayları kamuya açık olmasa da, çeşitli yatırımcı kümelerinin ilgisinde bir artış olduğu bildiriliyor. Galaxy Digital, ABD merkezli yeni bir Bitcoin ETF’si için adreslenebilir pazarın birinci yılında 14 trilyon $’a ulaşabileceğini ve üçüncü yılına kadar 39 milyar $’a kadar potansiyel giriş olabileceğini öngörüyor.

Ancak Galaxy Digital analistleri bu iddiaların öngörülemeyen piyasa performansı ve öbür faktörlerden etkilenebileceği konusunda uyarıyor. BitGo CEO’su Mike Belshe, SEC’in Bitcoin ETF’leri üzere kripto tabanlı yatırım eserlerini onaylama konusundaki isteksizliğinin kısmen piyasa yapısındaki çözülmemiş meselelerden kaynaklandığını vurguladı. Bu zorluklara karşın, Bloomberg uzmanları Ocak ayında tüm müracaatlar için toplu onay mümkünlüğünün yüksek olduğunu öngörüyor.

İlgili gelişmelerde, Banco Santander (BME:SAN) İsviçre’de Bitcoin ve Ethereum ticaret hizmetlerini başlattı. Bu ortada, Bitcoin’in fiyatı süreç hacminde değerli bir artışın yanı sıra 37.168,96 $’a yükseldi.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kural ve Şartlar kısmımıza bakın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap