Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi

Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi

Çığır açan bir gelişme olarak, kripto para ünitelerine katı yasaklar uygulayan Çin Halk Mahkemesi değerli bir karar aldı. Mahkeme, Bitcoin (BTC) ve başka kripto para ünitelerini resmen mülk olarak tanıdı. Öbür taraftan onlara ülkenin yasal çerçevesi içinde yasal müdafaa sağladı. Haberi ünlü kripto muhabiri Colin Wu açıkladı. Ayrıntılara bakalım.

Kripto para üniteleri yasal statü kazandı

Çin Halk Mahkemesi’nin kararlarını derleyen China Court Daily’de yayınlanan bir araştırma raporu var. Buna nazaran dijital varlıkların ceza hukuku alanındaki yasal durumunun detaylı bir incelemesini sağlıyor. Mahkemenin kabulü, kripto para ünitelerinin ekonomik niteliklere sahip olduğu formunda. Hasebiyle mülk olarak sınıflandırılmayı garanti ettiği kabulüne dayanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi 1

Çin mahkemesinin resmi duruşunu temsil eden raporda değerli detaylar var. Buna nazaran bireylerin dijital varlıklarının yasal kabul edilmesi ve mevcut siyaset yönergeleri kapsamında korunması gerektiğini savunuyor. Çin Halk Mahkemelerinin, rastgele bir idari kamu kuruluşunun müdahalesinden uzak, yargı bağımsızlığı ile tanındığını belirtmek kıymetli.

Kripto para yasağının bağlamı

Çin’in 2021 yılında kripto para ünitelerini yasaklaması bir dalgalanma tesiri yaratmıştı. Öbür taraftan çeşitli açılardan çok sayıda tartışma ve münazaraya yol açmıştı. Rapor, sırf kripto para ünitelerinin mülkiyet durumunu ortaya koymakla kalmıyor. Birebir vakitte dijital varlıklarla ilgili cürümlerle gayret için stratejiler de öneriyor. Tipik ceza davalarında, bireylerin varlıklarına ve fonlarına ekseriyetle el konulmadığının altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi 2

Bununla birlikte, kripto para üniteleri mülk olarak kabul edilirse, bu hedef kapsamında muhafaza altına alınabiliyor. Rapor, şahsî mülkiyet haklarının korunması ile toplumsal ve kamusal çıkarların gözetilmesi ortasında bir istikrar kurmaya çalışıyor. Buna nazaran, bu çeşit durumlarda dijital paralara farklı muamele edilmesinin kıymetinin altını çiziyor.

Devrim niteliğinde bir açıklama

Mahkemenin kripto paralarla ilgili bu raporu yayınlaması değerli. Ayrıyeten ihtilal niteliğinde bir açıklama. Yalnızca finansal varlıkların gelişen tabiatını kabul etmekle kalmıyor. Tıpkı vakitte Bitcoin ve altcoinlerin Çin’de nasıl algılandığı ve ele alındığı konusunda yeni yollar açıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Rallisinin Ayak İzleri! Haber Çin’den Geldi 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda sonuç olarak, Çin mahkemesinin kripto para ünitelerini mülk olarak sınıflandıran son kararı dikkat çekiyor. Üülkenin dijital varlıklar konusundaki tavrında kıymetli bir değişimi temsil ediyor. Çin’in kripto para yasağı devam ediyor. Öteki taraftan bu tanıma ülke içinde dijital para ünitelerinin düzenlenmesi kelam konusu olabilir. Ayrıyeten kullanımıyla ilgili gelecekteki gelişmelerin ve tartışmaların önünü açabilir. Öteki taraftan bu türlü bir gelişme beklenen rallinin de ayak izleri manasına geliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap