Kripto piyasasındaki yükselişe öncülük eden XRP, yükselişe devam edecek mi?

Kripto piyasasındaki yükselişe öncülük eden XRP, yükselişe devam edecek mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasasındaki yükselişe öncülük eden XRP, yükselişe devam edecek mi?

XRP, ABD’li bir yargıcın 13 Temmuz’da verdiği kararın akabinde kıymetli bir fiyat artışı yaşadı.

Kararda Ripple Labs’ın, token’ı halka açık borsalarda satmasının menkul değerler yasasını ihlal etmediği belirtildi. CoinMarketCap’e nazaran bunun akabinde XRP’nin piyasa kıymeti 25 milyar dolardan 36 milyar dolara yükseldi ve kripto pazar hissesi yüzde 2’den yüzde 3,5’e çıktı.

Bu kararın, Bitcoin dışındaki kripto para ünitelerini içeren altcoin piyasası için daha geniş tesirleri oldu.

Ripple’ın zaferi, altcoin dalının bir ölçü rahatlamasını sağladı. Zira birçok token daha sıkı düzenlenmiş menkul değerler olarak sınıflandırılmaları gerekip gerekmediğini belirlemek için düzenleyici inceleme altındaydı.

XRP’de son durum

Fineqia International’dan Matteo Greco üzere analistler, bu kararı altcoin kesimi için değerli bir kilometre taşı olarak kıymetlendirdi. XRP bir menkul değer olarak kabul edilmediğinden öbür birçok dijital varlığın bu halde sınıflandırılmasının muhtemel olmadığına inanıyorlar.

Kararın akabinde CoinGecko tarafından bildirildiği üzere genel altcoin piyasasının bedeli, 636,38 milyar dolardan 665,2 milyar dolara yükseldi. Ayrıyeten SEC tarafından potansiyel menkul değer amacı olan coin’lerin fiyatlarını takip eden Cryptoquant endeksi, yüzde 11 oranında artış gösterdi.

Bununla birlikte mevcut piyasa şartları, mümkün bir boğa piyasası koşusuna işaret etmeyebilir. Bunun en önemli nedeni son 30 gün içinde birinci defa kısa müddetliğine 29.000 doların altına düşen Bitcoin üzere kripto fiyatlarındaki son düşüştür.

Tüm kripto piyasası kırmızı renkte süreç görüyor ve piyasa pahası yüzde 1,76 düşerek 1,17 trilyon dolar oldu.

XRP de kendi hissesine düşen pahası kaybetti. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta yüzde 7,22 ve son 24 saat içinde yüzde 5 paha kazanarak 0,6875 dolar düzeyine yükseldi.

Bu makale birinci olarak Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap