Kripto piyasasındaki son düşüşte ayakta kalmayı başaran 5 altcoin

Kripto piyasasındaki son düşüşte ayakta kalmayı başaran 5 altcoin

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasasındaki son düşüşte ayakta kalmayı başaran 5 altcoin

Investing.com – Kripto para piyasaları bu hafta ABD SEC kaynaklı gelişmelere bağlı olarak volatil fiyat hareketleri sergiledi. 

Kripto para piyasalarında Ağustos ayının son günlerinde sessizlik bozulurken fiyat oynaklığının arttığı görüldü. Hafta başında Grayscale’in GBTC eseri ile ilgili SEC’e açtığı davayı kazanması piyasada coşkuyla karşılandı ve toplam kripto para piyasa pahası, 1,1 trilyon dolara kadar yükseldi. 

Ancak bu olumlu hava kısa müddetli bir tesir yaratırken kripto para piyasalarında yükseliş kısıtlı kaldı. Grayscale’in kazandığı davaya yönelik olumlu havanın kısa sürmesi, kararın spot Bitcoin ETF onayı konusunda bir katılık oluşturmamasına bağlandı. Akabinde somut bir karar olarak beklenen SEC’in ETF müracaatlarına yönelik yanıtı, tekrar erteleme olunca bu sefer, yatırımcılar ETF onayı konusunda karamsarlığa büründü. Bu, kripto satışlarını hızlandırdı ve bu haftaki kazanımların geri verildiği görüldü. 

Son 24 saatte en çok hangi kripto paralar kıymet kaybetti?

Bitcoin, dünkü süreçlerde ortalamanın üzerinde kıymet kaybıyla %5’in üzerinde düşerken kısa bir müddet 26.000 doların altında el değiştirdi. Yeni güne girildiğinde ise en büyük kripto para ünitesinin 26.000 dolar hududunda istikrar bulmaya çalıştığı görüldü. 

En büyük 100 kripto para ortasında son 24 saatte en çok gerileyen altcoin’ler ise Optimism, Filecoin, eCash, Bitcoin Cash ve Render oldu. Tanınan kripto varlıklar ortasında Litecoin ve Pepe de %6’ya yakın paha kayıplarıyla son düşüşten en çok etkilenen varlıklar oldu. 

Son düşüş ivmesi ise birkaç altcoin’i etkilemedi. Bunlar ortasında Maker %6 paha artışıyla piyasadan müspet ayrıştı. Toncoin, Astar, THORChain ve Tron, düşüş esnasında artıda kalan öbür altcoin’ler oldu. 

Bitcoin Ağustos ayında %10’un üzerinde düştü

Bitcoin, Ağustos ayına 29.230 dolardan başladıktan sonra ay boyunca en yüksek 30.244 dolara kadar yükseldi, lakin bu düzeyde tutunamadı ve ayın en düşük düzeyini 25.166 dolarda belirledi. 

Bu haftaki volatil hareketlerin akabinde ayın son gününü sert düşüşle kapatan BTC, böylelikle 25.940 dolar düzeyinde kapanış görürken aylık bazda %11 kıymet kaybı gerçekleştirdi. 

Bitcoin, böylelikle Temmuz ayındaki %4’lük düşüşün akabinde Ağustos ayında negatif ivmesini hızlandırarak devam etti. Son duruma nazaran Bitcoin’in yıllık bazda kıymet artışı da %57’ye çekilmiş oldu. 

Toplam kripto para piyasa kıymeti, Temmuz ayında %1,2 oranında kısmi düşüşten sonra Ağustos ayını %10 düşüşle kapattı. Toplam kıymet, yılın birinci 4 ayındaki yükselişin akabinde negatif eğilimli yatay hareket etmeye başladı ve yılbaşından bu yana %35 oranında yükselişle devam ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap