Kripto piyasasında son durum: Bitcoin yine 30.000 dolar denemelerine başladı

Kripto piyasasında son durum: Bitcoin yine 30.000 dolar denemelerine başladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasasında son durum: Bitcoin yine 30.000 dolar denemelerine başladı

Investing.com – Kripto para piyasaları toplam kıymeti, dün ortalama %1,5’in üzerinde bir yükselişle haftalık görünümünü müspete çevirdi.

Haftanın ikinci yarısına hakikat gelen talep artışıyla Bitcoin’de son 24 saatte 30.200 dolara kadar yükselerek evvelki 3 haftalık negatif kapanışında akabinde %2,5’in üzerinde paha artışına ulaştı. Bitcoin hakimiyeti %50’nin üzerinde hareket ederken piyasanın geri kalanında düşük de olsa yükseliş eğilimi kelam konusu.

En büyük 100 kripto para ortasında PEPE ve SHIB, %10’un üzerinde bedel artışıyla öne çıkan altcoin’ler oldu. SOL, TON ve OKB de %5’i aşan paha artışlarıyla birinci sıralarda yer alan öbür altcoin’ler oldu.

Piyasadaki talep artışını ne tetikledi?

Piyasada son günlerde yaşanan sakinliğin akabinde düşük çaplı yükseliş eğiliminin gelmesi, piyasa iştirakçileri tarafından Bitcoin ETF yorumlarına bağlandı. Toplumsal medyada BlackRock ve Invesco çalışanlarının spot Bitcoin ETF onayının muhtemelen 4 ila 6 ay ortasında gerçekleşeceğine dair yorumlarının sızdırılması piyasayı tetikleyen gelişmelerden biri olarak görüldü. Bilginin kaynağının ise Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz olması, haberin fiyatlanmasında tesirli oldu.

Bunun yanında CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju X üzerinden yaptığı paylaşımda Bitcoin balinalarının 29.000 dolardan açtığı long konumları gündeme getirdi. Bununla birlikte vadeli durumlardaki ölçü artışının da fiyatları üst hareket ettirdiğine dair yorumlar mevcut.

Bitcoin balinalarını hareketlendiren son gelişmenin akabinde piyasada kısa durumlarda bir sıkışma meydana geldi. Buna nazaran son 24 saatte 65 milyon dolarlık satış durumunun tasfiye edildiği raporlandı. Öbür yandan mevcut sakinlik Bitcoin piyasasında son 1 ayda satış konumlarının artmasına neden olmuştu.

Piyasa, ABD TÜFE verisi öncesi hareketlendi

Gelinen noktada Bitcoin, 30.000 dolara yakın düzeylerde el değiştirmeye başlarken satış konumlarının da kademeli olarak tasfiye olduğu görülüyor. Son hareketin büyük yatırımcıların spot alımlarıyla gerçekleşmesi, kademeli yükseliş için kıymetli bir kriter olarak görülüyor.

Kripto piyasalarını etkileyebilecek global bilgi akışında yarın ABD TÜFE ve akabinde Cuma günü ÜFE bilgileri takip edilecek. Fed’in faiz siyasetinde en değerli kriterlerden biri olan enflasyon datalarının kripto piyasalarındaki volatiliteyi artırma potansiyeli bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap