Kripto piyasasında sert düşüş: Bitcoin’deki ani düşüşü ne tetikledi?

Kripto piyasasında sert düşüş: Bitcoin’deki ani düşüşü ne tetikledi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasasında sert düşüş: Bitcoin’deki ani düşüşü ne tetikledi?

Investing.com – Kripto para piyasaları Bitcoin’in yatay görünümü aşağı taraflı bozarak 25.000 dolara kadar gerilemesinin öncülüğünde sert düşüşler kaydetti.

Kripto para piyasalarında süratli satışları tetikleyen nedenler ortasında toplumsal medyada süratle yayılan Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in 373 milyon dolarlık Bitcoin varlıklarının tamamını sattığı savları öne çıktı. Bu argümanın haber kaynağı olarak Wall Street Journal’ın gösterilmesi panik satışlarının hızlanmasını sağladı. Ortaya atılan söylentinin akabinde gelen açıklamalar ise piyasada tedirginlik yaratan gelişme hakkında birtakım kuşkular uyandırdı.

Sonuç olarak söylentinin gerçek olup olmaması ehemmiyetini yitirirken Bitcoin’deki sert düşüşü tetiklediğinden bahsedilebilir. Öteki yandan Bitcoin, bu hafta zayıf görünüme sahipken FOMC tutanaklarının açıklanmasının akabinde düşüş eğilimli bir görünüm sergilemeye başlamıştı. Dün akşam saatlerinde yayılan FUD ise satışların hızlanmasında kıymetli bir katkı sağladı. 

Bunun yanında global piyasalarda gelişen birtakım olayların da Bitcoin önderliğinde kripto para piyasalarındaki düşüşü tetiklediği düşünülüyor. Kimi yorumcular SpaceX’in Bitcoin satışının temelsiz bir argüman olduğunu öne sürerken toplam piyasa kıymetinde %7’ye yakın gerilemeye neden olan gelişmeyi Çin emlak devi Evergreen’in iflasına bağladı. Yaklaşık iki yıl evvel de temerrüde düşen şirket, o devirde de kripto para piyasalarında yaşanan sert düşüşlere neden olmuştu.

Kripto para piyasalarında oluşan negatif görünümde Bitcoin, son 24 saat içinde %12,5’i bulan düşüş ile 25.166 dolara kadar geriledikten sonra taban bölgelerden gelen reaksiyon alımlarıyla sabah saatlerinde 26.500 dolar bölgesinde istikrar buldu. Ethereum, tıpkı saat diliminde daha sert düşerek 1.550 dolara kadar geriledi. En büyük altcoin akabinde kısmen toparlanırken 1.700 dolar hududuna kadar yükseliş gördü. 

En büyük 20 kripto para ortasında en sert düşen altcoin’ler ortasında %10’un üzerinde kıymet kaybeden XRP, LTC ve BCH vardı. Bu kripto paralarla birlikte birinci 100’de en çok düşen altcoin’ler CFX,APE ve SEI oldu. 

Diğer yandan Injective’in mahallî varlığı INJ, ekosistemindeki gelişmelere bağlı olarak sert düşüşte ayakta kalan tek kripto para oldu ve son 24 saatte kıymet artışını %5 oranında korudu. 

Son saat prestijiyle toplam piyasa kıymeti 1,06 trilyon dolara gerilerken 24 saatlik ortalama süreç hacmi 70 milyar dolara kadar yükseldi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap