Kripto piyasasında nefesler tutuldu: SEC’in spot Bitcoin ETF kararı bekleniyor

Kripto piyasasında nefesler tutuldu: SEC’in spot Bitcoin ETF kararı bekleniyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasasında nefesler tutuldu: SEC’in spot Bitcoin ETF kararı bekleniyor

Investing.com – ARK 21Shares Bitcoin ETF müracaatına karşılık tarihi için yarın son gün olduğundan SEC’in bu müracaat hakkındaki karar vermesi bekleniyor. 

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulunun spot Bitcoin ETF müracaatında yanıt verme mühleti dolmak üzereyken kararını piyasaların kapanmasının akabinde vermesi bekleniyor. ARK Invest, Spot ETF konusunda birinci başvuruyu yapan yatırım şirketi olduğundan başka şirketlerden daha avantajlı durumda. Ayrıyeten çıkabilecek mümkün bir olumlu kararın BlackRock da dahil olmak üzere öteki ETF müracaatları için yeşil ışık manasına geleceğinden kripto dalında nefesler tutuldu. 

Diğer yandan SEC’in geçmiş periyotlarda piyasanın şimdi olgunlaşmadığı gerekçesiyle spot ETF müracaatlarını reddettiği periyotlardan bu yana çok fazla değişen bir ortam olmadığı için birtakım piyasa iştirakçileri ETF onayı için karamsar kalmaya devam ediyor. Lakin BlackRock üzere dünyanın en büyük fon yöneticisi şirketinin spot ETF müracaatında bulunması umutları yeşerten gelişme oldu. Çünkü iyimserler BlackRock’ın teknik ve düzenleme açısından ayrıntılı bir kıymetlendirme yapmadan müracaat yapmayacağını düşünüyor.

Spot ETF onayı kripto bölümüne bakış açısını değiştirebilir

SEC, sürpriz denilebilecek bir karara imza atıp spot ETF onayı verirse bu kripto paraların yükselişe geçmesi için beklenen katalizör olabilir. Birden fazla görüş bu taraftayken geçtiğimiz günlerde spot ETF ile ilgili söylentilerin çıkması dahi BTC fiyatını olumlu etkilemeye yetti. Ayrıyeten Bitcoin, Haziran ayında SEC kaynaklı aksiliklerin tesiriyle 25.000 doların altına sarktığında BlackRock başvurusu kripto paranın süratli halde 30.000 dolar bandında sıçramasını sağladı. Bu, yatırımcıların spot ETF eserinin Bitcoin talebini önemli ölçüde artıracağı gerekçesiyle epey fazla önemsediğini gösteriyor.

Eylül ayında 7 müracaat kararı daha var

SEC’in kararı beklenirken düzenleyici kurumun son olarak talep ettiği finansal eser için nezaret mutabakatlarının kıymetlendirilmesi için ek mühlet talep etmesi de olasılıklar dahilinde. Bu durumda piyasanın nötr kalacağı düşünülürken muhtemel bir red durumunda kısa periyodik aşağı taraflı volatilite de beklenmesi gereken riskler dahilinde. 

Bu ortada Eylül ayının birinci haftasında da 7 ETF müracaatının da sonuçlanması gerekiyor. Bu yüzden SEC’in önümüzdeki saatlerde vermesi beklenen kararını Eylül ayına erteleyebileceği de görülebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap