Kripto piyasalarında volatilite artıyor: BTC, Fed kararı öncesi 40.000 dolarda

Kripto piyasalarında volatilite artıyor: BTC, Fed kararı öncesi 40.000 dolarda

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto piyasalarında volatilite artıyor: BTC, Fed kararı öncesi 40.000 dolarda

Investing.com – Kripto para piyasalarında ABD işlem saatlerine doğru yukarı yönlü bir hareket söz konusu. Bugün tüm piyasalarda gözler faiz kararı ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) açıklamalarında olacak.

Fed faiz kararı ve yapılacak açıklamalar öncesi 1,8 trilyon doların altında olan kripto para piyasa değerinde gün içerisinde ortalama 55 milyar dolarlık bir artış meydana geldi. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 100 milyar dolara yaklaştı.

Bitcoin ve Ethereum direnç fiyatları üzerinde hareket ediyor

Bitcoin (BTC), günün erken saatlerindeki volatilite sonrası 39.000 dolar altına kaydıktan sonra gün içinde talep artışı gördü ve akşam saatlerine doğru yeniden 40.000 dolar bandında adım attı. Öğle saatlerinden bu yana ise 40.500 dolar BTC/USD için direnç olmaya devam ediyor. 

Bitcoin piyasa değeri, şu an 769 milyar dolar olarak kaydediliyor. Buna göre Bitcoin hakimiyet oranı, yüzde 44 seviyesine doğru yükseliyor. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 5 yükseldi, ancak haftalık bazda yüzde 4’e yakın değer kaybıyla devam ediyor. 

Ethereum (ETH), bugün Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor. Gün açılışındaki volatilitede Ether fiyatı, bu hafta bir direnç olarak çalışan 2.600 dolar bandı üzerinde kalmayı başardı. gün içinde gelen alımlarla 2.700 dolara kadar yükselen ETH/USD, şu an 2.685 dolarda bulunuyor. 

İlk 10’da yüzde 5’e ulaşan yükselişler var

En büyük 10 kripto para arasında Bitcoin ve Ethereum ile birlikte Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) coinleri de günlük yüzde 5 seviyesinde bir değer artışı görüyor. AVAX, 70 dolar seviyesinde işlem görürken Solana, akşam saatlerine doğru 83 dolara ulaştı. 

7. sırada bulunan Terra (LUNA) ise piyasayla ters hareketine devam ediyor. Bugün pozitif seyreden piyasada günlük yüzde 2’ye yakın düşüşle LUNA tokeni, 90 doların hemen altında seyrediyor. 

Bugün ilk 100’de öne çıkan altcoinler

En büyük 100 kripto para arasında şu an 88 kripto para artıda seyrediyor. En çok değer kazanan kripto varlık ise son 24 saatte yüzde 16 değer artışıyla 1,52 dolara yükselen 1inch Network (1INCH) oldu. 

Yüzde 10 üzerinde değer kazanımı gören 3 altcoin daha var. Bunlar; Fantom (FTM) (%14), Waves (%14) ve Convex Finance (CVX) (%11). 

Haftalık bazda yüzde 50’ye yakın değer kazancı gören THORChain (RUNE) ise bugün yüzde 11 oranında düşüşle ilk 100’de en çok değer kaybı gören kripto para. 

Diğer düşüş gören kripto varlıkların kayıpları yüzde 2’nin altında kalırken Fed faiz kararlarının açıklanmasından önce piyasanın yukarı yönlü hareketi dikkat çekiyor. Ancak saat 21.00’de (TSİ) açıklanacak faiz kararları öncesi piyasada volatilitenin daha da artması bekleniyor. Bu yüzden piyasada kısa süreli sert hareketler görmek mümkün. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap