Kripto piyasaları Fed’in sinyallerine nasıl reaksiyon verdi?

Kripto piyasaları Fed’in sinyallerine nasıl reaksiyon verdi?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto piyasaları Fed’in sinyallerine nasıl reaksiyon verdi?

Investing.com – ABD Fed, faiz oranlarını 25 baz puan artırarak federal fon için maksat aralığını %5 – %5,25’e yükseltti. Son faiz artırımıyla ABD’de faizler son 16 yılın en yüksek düzeyine ulaşmış oldu.

Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı beklenti dahilinde gelirken karar metnindeki değişiklikler dikkat çekti. Fed, önümüzdeki devirler için tonunu yumuşatarak faiz artışında kararlı olduğu evvelki açıklamalarından bir ölçü uzaklaştı. Fed açıklamasında bankacılık sisteminin sağlam olduğu, ekonomik faaliyetlerde iş çıkarlarının da sağlam kaldığı ve düşük işsizlik oranıyla ölçülü bir büyümeden bahsedildi. Bunun yanında enflasyonun hâlâ sorun olmaya devam ettiği gerçeği üzerinde durulurken daha sıkı kredi şartlarının ekonomik faaliyet ve enflasyonu yavaşlatmayı bekledikleri lisana getirildi. 

Fed Lideri Jerome Powell gerçekleştirdiği basın toplantısında bankacılık kesiminde genel olarak bir güzelleşme gördüklerini ve enflasyonu %2’ye düşürme gayesine bağlı olduklarının altını çizdi. Powell, bu bağlamda önümüzdeki periyotta datalara bağlı bir yaklaşım benimseyeceklerini de söyledi. 

Bir sonraki faiz kararının Haziran ayındaki toplantıda kararlaştırılacağını lisana getiren Powell, gerekli olursa daha fazla faiz artışı yapabileceklerini söylerken tonun yumuşaması faiz artışının durdurulması için açık kapı bırakıldığı halinde yorumlandı. Çünkü Fed Liderinin kullandığı sözler ortasında artırımının durup durmayacağı kararının Haziran ayında verileceği yer aldı. Ayrıyeten faiz oranlarının çok yükseltimesine gerek olmadığı açıklaması da dikkat cazipti.

Fed Lideri Powell’ı konuşmasının akabinde dolar endeksi, düşüş ivmesine devam ederek 101 puan düzeyine kadar geriledi. Ons altında üst taraflı hareket gözlemlenirken 2.060 dolara kadar yükselen altın, volatilitenin akabinde 2.030 – 2.040 dolar bandında istikrar buldu.

Bitcoin, faiz kararının açıklandığı saat diliminde 28.200 – 28.800 dolar bandında hareket ettikten sonra ABD kapanışına hakikat 28.200 dolar düzeylerinden gelen alımlar istikametini üst çevirdi ve 29.000 dolar düzeyinde kapanış gerçekleştirdi. Asya süreç saatlerinde de 29.000 dolar bandındaki pozisyonunu koruyan BTC, sabah saatlerinde 29.100 dolar düzeyinde olumlu bir görünüme sahip.

Piyasa bedeli yüksek kripto paralar ortasında 24 saatlik görünüm müspete dönerken ortalama artış %1’in üzerinde kaldı. MATIC ise %2,5’lik günlük artışla birinci 10 ortasında öne çıkan kripto para oldu. Dün ana ağ lansmanıyla birlikte yüksek hacimli kripto borsalarında listelenmeye başlayan SUI token, kripto sıralamasına 64. sıradan girdi. Borsalarda listelenmesiyle birlikte sert bir volatiliteye maruz kalan SUI, son 24 saatlik fiyat hareketine nazaran %70 düşüşle 1,37 dolardan süreç görüyor. 

Kripto piyasaları genelinde de hafif taraflı bir yükseliş kaydedilirken toplam paha 1,19 trilyon dolara yükseldi. Süreç hacmi ise nispeten artarak 42 milyar dolara ulaştı.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap