Kripto piyasaları ABD enflasyonunun akabinde nasıl hareket ediyor?

Kripto piyasaları ABD enflasyonunun akabinde nasıl hareket ediyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto piyasaları ABD enflasyonunun akabinde nasıl hareket ediyor?

Investing.com – ABD TÜFE verisi, Temmuz ayında beklentilerin biraz altında gelerek fiyat baskısının azalmaya devam ettiğini gösterdi. Bu data, Fed’in Eylül ayında faizleri sabit bırakma beklentilerini güçlendirdi.

Fed’in para siyasetinde gevşeme yolunda ilerleyeceğine yönelik beklentiler ışığında risk iştahında mümkün artış kripto piyasaları için olumlu olarak yorumlanabilir. Tekrar de TÜFE verisinin akabinde piyasadaki genel görünüm yatırımcıların temkinli kalmaya devam ettiğini gösteriyor. 

Zira faiz kararı için çıpa olarak kullanılan datalardan biri olan çekirdek enflasyon %4,7 olarak açıklanırken Fed’in masadan kalkmak için birkaç ay daha bekleyebileceği öngörülerini güçlendiriyor. 

Verilerin açıklanmasının akabinde piyasada süratli fiyat hareketleri görülmedi. Bitcoin, gün uzunluğu 29.500 dolar düzeyini korurken açıklama sonrası 29.700 dolar düzeyine hakikat hafif bir yükseliş kaydetti. Ethereum, son saatte istikametini üst çevirirken 1.850 dolar dayanağından uzaklaşan fiyat hareketine sahip.

En büyük 20 kripto para ortasında ise karışık bir görünüm kelam konusu. Birinci 20’de bugün SHIB, %5’e yakın kıymet artışıyla öne çıkarken kripto para haftalık bazda %20 bedel artışına sahip. XRP ise %2’ye yakın kıymet kaybıyla birinci 20’de şu an en çok düşen altcoin pozisyonunda.

İlk 100 kripto para ortasında bugün XDC Network, %10’un üzerinde kıymet artışıyla piyasadan olumlu ayrıştı. Dün Microsoft ile iş birliğini duyurarak süratli yükselen Aptos ise bugün düzeltme sonrası yatay kalarak dünün tıpkı saatine nazaran %5 bedel kaybıyla en çok düşen altcoin olarak devam ediyor.

Toplam kripto para piyasa bedeli 1,18 trilyon dolarda kalmaya devam ediyor. Son 24 saatlik süreç hacmi ise 30 milyar dolar düzeyinde düşük kalmaya devam ediyor. Kripto para yatırımcılarının algısını ölçen kaygı ve risk iştahı endeksi ise 52 düzeyinde nötr pozisyonunu koruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap