Kripto piyasaları, ABD enflasyon verisine nasıl reaksiyon verdi?

Kripto piyasaları, ABD enflasyon verisine nasıl reaksiyon verdi?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto piyasaları, ABD enflasyon verisine nasıl reaksiyon verdi?

Investing.com – ABD enflasyonu, beklentiler doğrultusunda Nisan ayında %0,4 arttı. Yıllık bazda ise TÜFE, %4,9 olarak gerçekleşerek son iki yılın en düşük düzeyine ulaştı.

ABD enflasyonunda yıllık bazda düşüş eğilimi devam ederken sayının nispeten beklentilerinin altında gelmesiyle kripto paralarda birinci reaksiyon üst taraflı gerçekleşti. Toplam piyasa bedeli, son saatte %1’in üzerinde yükselerek şu an 1,15 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor. 

Enflasyon oranının optimist gelmesinin akabinde Fed’in 14 Haziran’da faizleri 25 baz puan artıracağına yönelik beklenti de düşüşe geçerek faizin bir sonraki ay sabit bırakılacağına yönelik beklenti artmaya devam etti. 

Bitcoin, bugün 27.500 – 27.700 dolar aralığında dar bantta yatay hareket ederken ABD TÜFE’nin açıklanmasıyla birlikte yükselişine devam ederek an prestijiyle 28.000 dolar bandına geri döndü.

Altcoin piyasasında son durum

Piyasa genelinde görünüm yataydan müspete dönemeye başlarken birinci 10’da Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC), son saatte %2 bandında öne çıktı.

En büyük 100 kripto para ortasında bilginin açıklanmasıyla en çok talep gören altcoin’lerin başında %5’in üzerinde yükselen Render Token (RNDR), Injective (INJ), Woo Network (WOO), Conflux (CFX), Immutable X (IMX) var. 

Chiliz (CHZ), Casper (CSPR) ve Pepe (PEPE) ise günlük bazda kısmi düşüşle en çok gerileyen altcoin’lerin başında yer alıyor. 

An prestijiyle birinci 100’ün 85’i dünkü fiyatına nazaran artıya geçmiş durumda. Bitcoin Kaygı ve Risk İştahı Endeksi ise hafta başında risk iştahı bölgesinden düştükten sonra bugün nötr bölgede 55 düzeyinde bulunuyor. 

Küresel piyasalarda son duruma bakıldığında TÜFE verisinin açıklanmasıyla dolar endeksi, yarım puanlık düşüşle 101 hududuna gerçek ilerlerken ABD vadeli endekslerinin alıcılı görünümü devam ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap