Kripto paralarndünkü volatilitenin akabinde toparlanma gayretinde

Kripto paralarndünkü volatilitenin akabinde toparlanma gayretinde

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto paralarndünkü volatilitenin akabinde toparlanma gayretinde

Investing.com – Kripto para piyasalarında dün %8 bandında bir volatilite gerçekleştikten sonra piyasa 1,18 trilyon dolar düzeyinde istikrar buldu. Günün birinci saatinde ise üst taraflı hareket gerçekleşirken gün içi süreçlerinde daha çok yatay bir seyir kaydedildi. 

Hafta ortasında artan volatilitenin akabinde ortalama süreç hacmi de 65 milyar dolara yükseldi. Bitcoin dünkü süreçlerde 30.000 dolara gerçek hareket ederken ABD süreç saatlerinde gelen sert satış dalgasıyla 27.235 dolara kadar geriledi. Bu bölgeden gelen reaksiyon alımları ise BTC’yi günün birinci saatinde 29.400 dolara kadar taşıdı. Akabinde en büyük kripto para, gün içinde 28.800 dolar düzeylerinde yatay hareket etti. 

Ethereum, dünkü satış esnasında 1.785 dolar kadar geriledi, lakin akabinde 1.940 dolara hakikat bir yükseliş kaydetti. 1.900 dolar bandında kalıcı olamayan ETH, ABD süreç saatleri öncesi 1.880 dolar düzeyinde hareket ediyor. 

Diğer yandan bugün açıklanan ABD büyüme rakamları, birinci çeyrekte beklentilerin altında kaldı. ABD’de çeyreklik büyüme beklentisi %2 olurken gerçekleşen sayı %1,1 olarak kaldı. ABD büyüme verilerinin beklentinin altında gerçekleşmesi, kripto piyasalarında birinci süreçlerde kayda bedel bir reaksiyona yol açmadı.

MultiversX (EGLD) listeleme haberiyle süratli yükseldi

Kripto para piyasaları genelinde dünkü sert düzeltmenin arından son 24 saatlik getiriler genel olarak ekside kalmaya devam ediyor. Birinci 100 kripto para ortasında ise Upbit borsasında listelenme haberiyle piyasadan olumlu ayrışarak süratli yükseliş kaydeden MultiversX (EGLD), dünden bu yana %30’a yakın yükselişle 50 dolara kadar yükseldi. Akabinde kâr satışlarının gelmesiyle altcoin, 45 dolara kadar geriledi. 

Son 24 saatte kısıtlı kazanımlar elde eden öbür kripto varlıklar ortasında Cosmos (ATOM), Cronos (CRO), Injective (INJ) öne çıkan altcoin’ler ortasında yer aldı. Optimism (OP), Dash (DASH) ve Aptos (APT) ise %6 bandında düşüşle devam ederken birinci 10’da en çok düşen altcoin’ler oldu. 

Dünkü sert düşüş ile birlikte kripto yatırımcıları kısa periyodik bir panik yaşasa da Bitcoin dehşet ve risk iştahı endeksi, bu dalgalanmanın yatırımcı algısında bir değişikliğe yol açmadığını gösteriyor. Dehşet ve risk iştahı endeksi, dün 56 düzeyindeyken bugün 3 puanlık artışla geçen ayki tepe düzeyi olan 59 düzeyine yükselerek risk iştahı bölgesini işaret ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap