Kripto paralarla yaplan kara para aklama faaliyetleri geçen sene %30 arttı

Kripto paralarla yaplan kara para aklama faaliyetleri geçen sene %30 arttı

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto paralarla yaplan kara para aklama faaliyetleri geçen sene %30 arttı

Blockchain analiz firması Chainalysis, yaptığı bir araştırmada, kripto paralar aracılığıyla yapılan para aklamaların 2020 ve 2021 yılları arasında 6,6 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Şirkete göre, KYC kontrollerinde zayıf kalan merkezi borsalar, yasa dışı kripto para işlemlerinde kullanılan cüzdan adreslerinde ilk sıraları yer alıyor.

Chainalysis Araştırma Başkanı Kim Grauer konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Grauer ayrıca, “Bu veri seti çok temkinli, dolayısıyla bunların hepsi soruşturulan suçlar.” açıklamasını yaparak, rapora dahil edilmek için daha fazlasının gerekli olduğunu belirtti. Şirket ayrıc, kara para aklamayı 2021 yılındaki tüm kripto para işlem hacminin %0,05’i olarak tanımladı.

Gizlilik tabanlı kripto paralar rapora dahil değil

Raporda, çevrim dışı suçlardan ziyade kripto paralara özgü suçlarla ilgili verilerin neredeyse tamamının, aklanmak üzere kripto para birimine dönüştürüldüğü belirtildi. Ancak yapılan araştırma, bu tür analizlere karşı dirençli kalan Monero gibi gizlilik temelli paraları içermiyor.

Chainalysis tarafından yayımlanan en son rapor, bahsi geçen konularda adı geçen bu borsaları isimlendirmedi. Ancak 2019 yılında benzer çalışma Binance ve Huobi gibi küresel borsalar için yapılmıştı.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap