Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne?

Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne?

ABD Kongresi, 2022’den bu yana kripto paraları düzenlemeyi amaçlayan 50’den fazla yasa tasarısı topladı. Bu tasarılar stablecoin düzenlemelerinden ABD düzenleyicilerinin yetki alanlarına kadar her şeyi kapsıyor. Bununla birlikte, önümüzdeki periyotlarda en az dördünün (eğer geçerse) büyük tesirlerini görebiliriz…

Kripto paraların geleceğini şekillendirecek 4 ABD yasası

21. yüzyıl yasası için finansal yenilik ve teknoloji yasası

20 Temmuz’da tanıtılan bu yasa tasarısı, coin ve token’lerin sınıflandırılmasıyla ilgili. Genel manada, bir kriptonun emtia mı yoksa menkul değer mi olduğunu belirlemeyi amaçlıyor. Birebir vakitte, düzenleyicilerin yetki alanlarını da netleştirmeyi hedefliyor.

Söz konusu yasa, birinci olarak ABD Meclisi Tarım ve Finansal Hizmetler Komitelerinin Cumhuriyetçi üyeleri tarafından sunuldu. Bilhassa, SEC ile birlikte kripto paralar üzerinde yetki sahibi olan bir öbür düzenleyici CFTC’nin dijital emtialar üzerinde güç ve yargı yetkisi konusunda netlik kazandıracak.

BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne? 1

Bu yasa ile birlikte menkul değerler olarak etiketlenen kripto paralar için yeni bir süreç başlayacak. Tıpkı vakitte, emtia olarak yine etiketlenmeleri için yeni bir süreç başlayacak. Tasarının daha evvel kırmızı listeye dahil edilen projeler için olumlu tesirleri kelam konusu.

Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası (RFIA)

Lummis-Gillibrand yasası yahut RFIA olarak bilinen emsal maksatlara sahip yasa tasarısı, SEC ve CFTC’nin kripto düzenlemesindeki rollerini netleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten, yasanın bilgi sayfasına nazaran “başka bir FTX üslubu olayın meydana gelmesini önlemek için” yasalar sağlayarak daha fazla tüketici müdafaası sağlamayı amaçlıyor. Kasım 2022’de skandal halde iflas eden borsa, düzenleyici netliğin gerekliliğini vurguladı.

RFIA ile kripto para vergisi netliği de ele alınıyor. Ayrıyeten, FED’e kripto şirketlerinden gelen ana hesaplar için banka müracaatlarını “hakkaniyet temelinde” sürece koyması emredilecek. Bilhassa mevduat kurumlarının stablecoin ihraç etmesine müsaade verilen tek kurum olduğunu görecek. Bununla birlikte, vergi kanununda merkezi olmayan özerk kuruluşlara (DAO’lar) yer açacak. Ek olarak, bölüm hakkında bir dizi tertipli raporla birlikte bir müşavere komitesi görevlendirecek.

BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne? 2

Kripto Para Piyasa Yapısı yasası (DAMS)

1 Haziran’da tanıtılan DAMS, SEC ve CFTC’nin kripto ile ilgili rollerini tanımlamayı ve düzenleyicilerin makul coin/token’lerin menkul değer yahut emtia olup olmadığına karar vermesi için bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan öbür bir yasa tasarısıdır.

Tasarı unsurlarıyla bilhassa dikkat çekiyor. 26 Haziran’da Temsilci Maxine Waters, Hazine Bakanı Janet Yellen ve SEC lideri Gary Gensler’e mektuplar göndererek tasarıyı değerlendirmelerini istedi. Önerilen yasa tasarısına nazaran, muhakkak bir coin/token’in emtia statüsü verilmeden evvel, gereğince merkezsiz olduğunu kanıtlamak için SEC ile sertifikasyona tabi tutulması gerekecek.

BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne? 3

Kripto borsaları, alternatif bir ticaret sistemi (ATS) olarak SEC’e kaydolabilirler. Düzenleyici, bir platformun kripto para odaklı olması nedeniyle başvuruyu reddedemez. Kripto firması Prometheum, SEC’e kayıtlı bir ATS şirketlerinden biridir. Yasa, şimdi SEC’in hangi varlıklara müsaade verdiği muhakkak olmasa da, coin/token ticaretini, takasını, mutabakatını ve saklamasını sunmaktadır.

DAMS, ATS kurallarını açıklığa kavuşturacak ve dijital emtiaların ve sabit paraların ATS platformlarında alınıp satılmasına müsaade verecek. Bu nedenle SEC’in, gereklilikleri karşılamaları halinde broker-bayilerin coin/token saklamasına müsaade vermesi gerekecek.

Dijital Ticaret Borsası Yasası (DCEA)

İlk olarak Eylül 2020’de tanıtılan DCEA’nın güncellenmiş bir sürümü, en son Nisan 2022’de yine sunulmuştur. Buna ek olarak, stablecoin sağlayıcıları, kayıt ve raporlama gereklilikleri dahil olmak üzere “sabit bedelli dijital emtia operatörü” olarak kayıt yaptırabilirler.

DCEA, CFTC’ye öbür emtia borsalarıyla tıpkı kurallara tabi tutulan spot borsaları kaydetme-düzenleme yetkisi verir. Menkul değer sayılmayan kripto para üniteleri, CFTC’nin görüşü kapsamında dijital mallar olarak nitelendirilmektedir. SEC ise kripto menkul değer tekliflerini denetliyor.

BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne? 4

Kripto proje geliştiricileri ayrıyeten, CFTC’ye istekli olarak kayıt olabilirler. Buna halka açık bir formda ticaret yapmak ve varlıklarını bir borsada listelemek üzere teklifler dahildir.

Diğer yasalar

Daha birçok kripto yasası, Kongre’de çeşitli başarılarla kıymetlendirme evresinde. Stablecoin düzenleme teklifleri, Stablecoin TRUST Yasası ve Stablecoin İnovasyon ve Müdafaa Yasası aracılığıyla geldi. Tanımlayıcı bir biçimde Kripto Tüketici Yatırımcıları Muhafaza Yasası ve Kripto Borsası İfşa Yasası Aralık 2022’de tanıtıldı, lakin o vakitten beri fazla hareket görmedi.

BTC Piyasası: Kripto Paraların Geleceği Bu 4 Yasa Tasarısına Bağlı! İçeriği Ne? 5

Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Tedbire Yasası da Aralık ayında Senatörler Elizabeth Warren tarafından tanıtılmıştır. Btcpiyasasi.com olarak detaylara bu yazıda yer verdik. Roger Marshall ise kripto ATM’lerini düzenleyip, finans şirketlerinin kripto mikserlerini (Tornado) kullanmasını yasaklamağı planlıyor. Warren, Şubat ayında tekrar piyasaya sürüleceğine kelam verdi. Lakin bu aksiyon şimdi gerçekleşmedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap