Kripto Paraların Düzenlenmesiyle İlgili Ayrıntılar Muhakkak Oluyor, NFT’ler de Takibe Alındı

Kripto Paraların Düzenlenmesiyle İlgili Ayrıntılar Muhakkak Oluyor, NFT’ler de Takibe Alındı

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Paraların Düzenlenmesiyle İlgili Ayrıntılar Muhakkak Oluyor, NFT’ler de Takibe Alındı

Sabah’tan Hazal Ateş’in 18 Şubat 2022 tarihli haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı NFT de dahil olmak üzere kripto para işlemlerini takibe aldı. Getirilecek yasal düzenlemeyle suiistimallerin önlenmesi ve piyasanın vergilendirilmesi planlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Son zamanların yeni trendi NFT piyasasında kara para aklama ve dolandırıcılık suçuna müsait olduğu gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sektörü de takibe aldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), NFT’leri kara aklama riski yönünden değerlendirerek incelemeye başladı.

NFT Alanı da Mercek Altına Alındı

Bankalar ile kripto para borsaları arasındaki işlemleri takibe alan MASAK, yükümlülük denetimleri yapıyor, yasa dışı işlem yapıldığı belirlenen hesapları donduruyor. MASAK, NFT’leri de mercek altına alarak çalışmalara başladı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin, kripto varlıklarla ilgili yasal düzenlemenin alt yapısını oluşturmak amacıyla paydaşlarla görüşmelere devam ettiğini, hukukçu milletvekillerinin de gelecek hafta yasal düzenleme için bir araya geleceğini aktarmıştık.

Yasal Düzenlemenin Altyapısı Oluşturulacak

BTC Piyasası: Kripto Paraların Düzenlenmesiyle İlgili Ayrıntılar Muhakkak Oluyor, NFT’ler de Takibe Alındı 1

Hukukçu vekiller, bugüne kadar kripto varlık temsilcilerinin ilettikleri talepleri ve önerileri değerlendirerek, yasal düzenlemenin alt yapısını oluşturacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla NFT de dahil kripto para piyasasındaki risklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yasal düzenleme ile kripto para piyasasında suiistimallerin önüne geçilmesi, piyasanın da vergilendirilmesi planlanıyor.

Şirketlere altyapı çalışmaları için zaman tanınacak, teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar atılacak. Şüpheli görülen para işlemleri için Mali Suçları Araştırma Kurulu yetkilendirilecek. Taslağa göre, izin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü belirlenen gerçek ve tüzel kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap