Kripto Paralarda Yeni Bir Rug Pull: Sıfıra Düştü!

Kripto Paralarda Yeni Bir Rug Pull: Sıfıra Düştü!

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto Paralarda Yeni Bir Rug Pull: Sıfıra Düştü!

Son vakitlerde, dolandırıcılar dikkatlerini kripto para borsası Coinbase’in yeni Layer-2 Base ağ protokolüne çevirdi. Artık de Coinbase’in Layer-2’si Base öteki bir ‘rug pull’ kurbanı oldu. Bir DeFi protokolü olan SwirlLend grubu halıyı çekti. Grubunun tüm toplumsal medya izlerin silmesiyle birlikte protokolün Toplam Kilitli Bedeli neredeyse sıfıra düştü.

Bu kripto para projesinde ‘rug pull’ şoku!

İddialara nazaran, merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü SwirlLend’in takımı bir ‘rug-pull’ süreci gerçekleştirdi. Bu haberin akabinde DefFi protokolünün Kilitli Toplam Bedeli (TVL), neredeyse sıfıra düştü. On-chain dedektif PeckShieldAlert’e nazaran, SwirlLend dağıtıcısı projede halıyı çekti. Bu bağlamda PeckShieldAlert, şu paylaşımı yaptı:

Base’deki SwirlLend grubu halıyı çekti. SwirlLend’in TVL’si 784,3 bin dolardan 49,2 bin dolara düştü. SwirlLend toplumsal platformunu çoktan sildi. Dağıtıcı, 140,68 ETH ve 32,6 bin USDC dahil olmak üzere Base’den Ethereum’a yaklaşık 289,5 bin dolar kıymetinde kripto aktardı. Hala Base üzerinde 92 ETH tutuyorlar.

SwirlLend grubu izleri siliyor, TVL neredeyse sıfıra düştü!

PeckShieldAlert, DeFi protokolünün TVL’sini 784.300 dolardan 49.26 dolara düştüğünü kaydetti. Ayrıyeten kripto para proje takımının toplumsal medyadaki izleri sildiğini ve resmi web sitesini de kapattığını belirtti.

BTC Piyasası: Kripto Paralarda Yeni Bir Rug Pull: Sıfıra Düştü! 1SwirlLend TVL. Kaynak: DefiLlama

Dağıtıcı, varlıkları Base ve Linea’dan Ethereum Blockchain’e köprüledi. Bu yazı yazılırken, dağıtıcı, temel olarak Orbiter Finance köprüsünü kullanarak neredeyse tüm ölçüsü Ethereum’a köprülemiş durumda. PeckShield’e nazaran, dolandırıcılar TornadoCash aracılığıyla 460.421 doların üzerinde pahaya sahip 252,5 Ethereum (ETH) akladılar.

Base, kripto para dolandırıcıları için yeni bir yuva mı?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, önde gelen kripto borsası Coinbase, Şubat ayında Base’in lansmanını yaptı. O vakitten bu yana kripto para meraklıları ortasında çeşitli spekülasyonlar başladı. Main net lansmanından evvel bile, Layer 2 protokolü bir milyon kullanıcı kaydetti. Main net’in 9 Ağustos’taki lansmanından sonra Base’in günlük etkin kullanıcı sayısı 136.000’i geçti.

BTC Piyasası: Kripto Paralarda Yeni Bir Rug Pull: Sıfıra Düştü! 2

On-chain faaliyetler arttıkça, beşerler Base üzerinde meme kripto paraları piyasaya sürmeye başladı. Sonunda, Temmuz’un sonlarında, dolandırıcılar BALD meme coin aracılığıyla 23 milyon doların üzerinde bir vurgun gerçekleştirdi. Akabinde, Salı günkü 472 ETH’lik RocketSwap hack’i de tartışmalara yol açtı. Zira kimileri bunun bir ‘rug pull’ olduğuna inanıyordu. RocketSwap takımı, X gönderilerindeki cevapları ve Telegram’daki iki istikametli irtibatı kapattı. Lakin, güncellemeleri X üzerinden paylaşıyorlardı. Art geriye yaşanan rug pull olayları nedeniyle topluluk, Base’in dolandırıcılar için yeni bir yuva olduğuna inanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap