Kripto paralara yatırım yapmak için en yeterli vakit hangisidir?

Kripto paralara yatırım yapmak için en yeterli vakit hangisidir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto paralara yatırım yapmak için en yeterli vakit hangisidir?

Daha evvel kripto yatırımı yapmış yahut birinci kere yapacak olan bireyler için en kıymetli bahis zamanlamadır. Bitcoin başta olmak üzere bilhassa tanınan kripto para üniteleri vakit zaman dalgalanma yaşar ve bu durum yatırımcının başını karıştırır. Pekala, kripto paralara yatırım yapmak için en düzgün vakit hangisidir?

Kripto para ünitelerindeki günlük fiyat dalgalanması, her türlü yatırımda olduğu üzere, belirsizliğe ve gözden kaçırma korkusuna neden olabilir. Standart alım satım mantığına nazaran ise fiyat düşükken satın alınır, fiyat yüksekken satılır. Lakin birçok vakit bu genelleme gerçek sonuçlanmayabilir. Hasebiyle uzmanlar için bile söylemesi kolay ancak gerçekleştirmesi zordur.

“Piyasanın sırasını tutturmaya” çalışmak yerine birçok yatırımcı, ortalama dolar maliyeti (ODM) denenmiş bir strateji kullanır. Kripto para, pay senedi yahut altın üzere bir varlığa nizamlı aralıklarla küçük bir ölçü yatırarak piyasa dalgalanmasının seyrini azaltır.

ODM, makul yatırımlarının uzun vadeye kıymet kazanacağına (veya kestirim artacağına) ve o noktaya ulaşırken ortadaki fiyat dalgalanması tecrübesine ulaşmasında hakikat tercih olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto paralara yatırım yapmak için en yeterli vakit hangisidir? 1

ODM Nedir?

ODM, bir yatırımcının fiyata bakmaksızın bir vakit aralığı boyunca bir varlığı küçük kesimler halinde satın aldığı uzun vadeli bir yatırım stratejisidir (örnek tek seferde 1.200 dolar yatırmak yerine bir yıl boyunca her ay Bitcoin’e 100 dolar yatırmak gibi). Fakat her ne kadar Bitcoin satın alma alımında tanınan bir prosedür olsa da, kripto para ünitelerine sahip bir strateji değildir.

ODM, bir yatırımcının inançlı bir formda bir biçimde piyasaya sürüldüğüne, uzun vadeli fiyat artışından yararlanmaya başlamasına ve kısa vadede aşağı istikametli fiyat hareketlerinin risklerini, ortalamaya dahil ederek sonuçlarına yardımcı olabilir. Pekala, ODM hangi durumlarda kullanılmalı?

Kripto para piyasası yatırımcısının, fiyatların düşmek üzere olduğunu, lakin uzun vadeli fiyatların toparlamasının mümkün olduğunu düşünüyorsa, aşağı taraflı hareketin gerçekleşeceğini düşündüğü vakit aralığı boyunca parasını yatırmak için ODM stratejisini kullanır. Kestirimi yanlışsız çıkarsa, varlıkları daha düşük bir fiyattan tahsilatın yararını görür. Lakin iddia yanlış çıksa bile, fiyat yükselirken halihazırda yatırım yapmış olur.

ODM, yatırımcıları vakit içinde farklı fiyatlara maruz bırakır. Bu stratejinin amacı, yaygın fiyat dalgalanması yaşandığında bir yatırımcının portföyündeki dizilerin yahut azalışların ortalamalarına yedirerek engelleme ve her iki istikametteki fiyat hareketinden biraz yararlanmadır.

Ortalama dolar maliyetleri, muhtemel ziyanları önlemek hedefiyle potansiyel risklerinizi sonlar. Yatırımcılar için potansiyel olarak daha inançlı bir seçenek olarak fonksiyon gören bu strateji, portföyünüzü kısa vadede fiyat dalgalanmasının yol açtığı önemli darbelerden muhafazayı emeller.

ODM’nin sizin için hakikat stratejisi olup olmadığını anlamak için kendi özel yatırım şartlarını göz önünde bulundurmak değerlidir. Yeni bir yatırım stratejisini benimsemeden evvel profesyonel bir finans uzmanına başvurmak her vakit en düzgün yoldur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap