Kripto paralar iki faktörün baskısı altında inançsız bir görünüm sergiliyor

Kripto paralar iki faktörün baskısı altında inançsız bir görünüm sergiliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto paralar iki faktörün baskısı altında inançsız bir görünüm sergiliyor

Investing.com – Bitcoin, son günlerde 26.000 dolar düzeyinde yatay hareket ederken piyasadaki alıcı eksikliği itimat vermeyen bir görünüme neden oluyor.

Bitcoin piyasası sabit kalmaya devam ederken altcoin piyasası düşüş eğilimli pozisyonunu sürdürüyor. Bitcoin, son bir haftalık süreçte %11 oranında gerilerken piyasa bedeli büyük altcoinler ortasında XRP, DOGE, SOL, MATIC, LTC ve SHIB, %15 ila %20 ortasında daha yüksek oranlı kayıplara sahip. 

İki aktüel durum ise kripto paralarla birlikte riskli varlıkları baskı altında tutmaya devam ediyor. Haftanın son iş günü Jackson Hole Sempozyumu’nda konuşma yapacak olan Fed Lideri Powell’ın şahin görüşlerini yinelemesi durumunda risk iştahını daha da düşebileceği iddiası ağır basıyor. 

Bu gelişmenin yanında 2007 yılından bu yana en yüksek düzeylere tırmanan ABD 10 yıllık tahvil getirisi, cazibesini müdafaaya devam ediyor. Bu, yatırımcıların ABD tahvillerini riskli varlıklara tercih etme mümkünlüğünü artırıyor. Öbür yandan doların güçlenmeye başladığı ortamda tahvil getirilerinin bir mühlet daha yüksek kalacağına yönelik beklenti, yatırımcıların uzun vadeli yatırım kararlarını daha inançlı varlıklar lehine artırabileceği bedellendiriliyor.

Riskli varlıklar için karamsar bir tablo çizilirken kimi analistler, Fed’in resesyon ihtimalini göz gerisi etmeyeceğini savunuyor. Bu görüşlere nazaran Fed, agresif sıkı para siyaseti anlayışında frene basabilir ve daha temkinli açıklamalar yapabilir. 

Sonuç prestijiyle ağır basan görüş, dolar endeksinin Jackson Hole sonrası gücünü artırabileceği tarafında. Bu, doların mevcut ekonomik belirsizlik periyodunda inançlı varlık rolünü üstleneceği fikrini pekiştirirken kripto paralar dahil olmak üzere riskli varlıkların son çeyrekte baskı altında kalma ihtimalini artırıyor.

Diğer yandan kripto para piyasalarının birtakım periyotlarda kendi iç dinamiklerine bağlı olarak hareket etme potansiyeli de göz gerisi edilmiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap