Kripto Paralar İçin Kritik Yasa Onaylandı! Piyasayı Neler Bekliyor?

Kripto Paralar İçin Kritik Yasa Onaylandı! Piyasayı Neler Bekliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralar İçin Kritik Yasa Onaylandı! Piyasayı Neler Bekliyor?

AB Parlamentosu DAC8 Kripto Vergi Kuralı’nı onayladı. Bu gelişme, vergi dolandırıcılığıyla çaba ve mali bütünlüğün artırılması için kripto paralar üzerinde sağlam bir düzenlemenin önünü açıyor.

DAC8 düzenlemesi kripto paralar için ne manaya geliyor?

Avrupa Parlamentosu, Çarşamba günü kripto paraların düzenlenmesinde kıymetli bir adım attı. Fransa’nın Strazburg kentinde bir ortaya gelen milletvekilleri, İdari İşbirliği Direktifi’nin (DAC8) sekizinci yinelemesi lehinde oy kullandı. Tedbir 535 lehte, 57 aleyhte ve 60 çekimser oy aldı. Bu hareket, Avrupa Birliği içindeki kripto varlık düzenlemesinde çok kıymetli bir anı işaret ediyor.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, DAC8’in onaylanması, bu yılın başlarında yürürlüğe giren Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) mevzuatının çabucak akabinde gerçekleşti. Sonuç olarak MiCA, AB’deki kripto paralar için düzenleyici çerçeveyi ortaya koydu. Ayrıyeten, DAC8 direktifi bu mevzuatın bir uzantısı olarak hizmet ediyor. Dahası, Birlik içindeki kuruluşların yahut bireylerin tüm kripto para süreçlerini izlemelerine ve değerlendirmelerine imkan tanıyor. Sonuç olarak, bu tedbir AB’nin gelişen kripto pazarında vergi dolandırıcılığı ve kaçakçılığını tedbire yeteneğini artıracak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralar İçin Kritik Yasa Onaylandı! Piyasayı Neler Bekliyor? 1

Düzenlemenin getirdiği kıymetli yükümlülükler var

Kapsamlı değişiklik, kripto paralar hizmet sağlayıcılarının (CASP’ler) detaylı süreç bilgileri toplamasını gerektiriyor. Bu, kıymetli ölçüde, her büyüklükteki kripto para transferlerini kapsıyor. Buna ek olarak, CASP’lerin bu dataları varlık transferiyle eş vakitli olarak yahut öncesinde inançlı bir halde sağlaması gerekiyor.

Ek olarak, DAC8, Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi (CARF) ve Kara Para Aklamayı Tedbire ve Terörizmin Finansmanıyla Gayret (AML / CFT) kurallarına uyduğu için öteki memleketler arası protokollerle uyumlu. Özünde direktif, yasadışı faaliyetlerle gayret etmek için evvelden var olan sistemleri güçlendiriyor. Böylelikle, kripto paralara yönelik bu düzenleme Avrupa finansal sisteminin bütünlüğünü destekliyor. Yeni kural birebir vakitte yeni bir Avrupa AML kurumu için taban hazırlıyor. Ayrıyeten, yüksek gelirli bireylerle ilgili raporlama düzenlemelerini güçlendiriyor. Buna ek olarak Vergi Kimlik Numaralarının iletilmesine ait gereklilikleri ağırlaştırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Paralar İçin Kritik Yasa Onaylandı! Piyasayı Neler Bekliyor? 2

Adaptasyon için açık bir pencere var!

Oylama DAC8’in yasama seyahatini sonlandırırken, asıl uygulama hala devam ediyor. AB üye ülkelerinin sistemlerini uyarlamak için 31 Aralık 2025’e kadar mühletleri var. Bu doğrultuda, kurallar 1 Ocak 2026’da tam olarak yürürlüğe girecek. Hasebiyle bu, hükümetlerin ve kripto paralar için hizmet sağlayıcılarının yeni düzenlemelere ahenk sağlamaları için kâfi vakit sağlıyor. Bununla birlikte, eleştirmenler DAC8’in sadece CARF üzere mevcut çerçeveleri genişlettiğini savunuyor. Üye devletlerin ferdî nezaret kabiliyetini sulandırdığını tez ediyorlar. Lakin İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson buna karşı çıkıyor. Bu bağlamda Svantesson, “Bugünkü karar, yasadışı faaliyetleri için kripto paraları berbata kullananlara berbat bir haber.” diyor.

DAC8’in kabul edilmesi, vergi dolandırıcılığı, kara para aklama ve terörle uğraş finansmanını ele aldığı için kripto paraların düzenlenmesinde AB için anıtsal bir adım. Tasarıya karşı çıkanlar var. Bununla birlikte, Avrupa Parlamentosu’nda ezici bir takviye almayı muvaffakiyet. Bu da AB’nin gelişen finansal ortamının çok değerli bir kesimi olduğunu gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap