Kripto paralar haftanın birinci gününe nasıl devam ediyor?

Kripto paralar haftanın birinci gününe nasıl devam ediyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto paralar haftanın birinci gününe nasıl devam ediyor?

Investing.com – Yeni hafta başlangıcında da yükselişine devam eden kripto paralar, bugün akşam saatlerine doğru 2,13 trilyon dolar toplam piyasa değerine ulaştı. Son 24 saatlik işlem hacmi ise 115 milyar dolara çıkarak son günlerin en yüksek hacim seviyelerine çıkmış durumda. 

Olumlu fiyat hareketinin bir göstergesi olarak şu an en büyük 100 kripto paranın tamamı pozitif bölgede devam ettiği görülüyor. Genel piyasa algısı için diğer bir önemli gösterge olan Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi, bugün aylar sonra ilk kez 60 seviyesine ulaştı ve açgözlülük seviyesine çıktı. 

Endeks, en son Ekim 2021 dönemindeki yükseliş ivmesinde 60 seviyesinde bulunuyordu ve Kasım ayının ilk haftasına kadar 84 seviyesinde zirve görmüştü. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin Mart ayında yeniden yükselişe geçtiği gözlemleniyor. 

Bitcoin (BTC), 47.000 dolar bandında ağır adımlarla ilerliyor

Bitcoin (BTC), haftanın son gününde sert bir yükselişle 47.000 dolar seviyesini test ettikten sonra 46.800 dolar seviyesinde destek buldu. BTC/USD, gün içi işlemlerde ise kademeli bir yükseliş sergileyerek 47.000 dolar bandına yükseliş ivmesini devam ettiriyor. 

Son 24 saatte yüzde 6,5 oranında değer artışı gören Bitcoin’nin piyasa değeri de 900 milyar dolar sınırına ulaşmış durumda. Ancak Bitcoin hakimiyet oranının yükselişle birlikte yüzde 42 bandına çekildiği görülüyor. Bu durum altcoin piyasasındaki yükselişin nispeten daha kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Ethereum (ETH), 3.300 dolar bandını kırmak için mücadele ediyor 

Ethereum (ETH), 2.500 dolarda dip gördükten sonra dik ivmeli yükselişine düzeltme yapmadan devam ediyor. Akşam saatlerine doğru 3.350 doların üzerine çıkan Ethereum (ETH), son 24 saatte yüzde 7 oranında değer artışına sahip. 

Bugün, Ethereum piyasa değeri, 400 milyar dolara ulaşırken piyasa hakimiyet oranı ise yüzde 19’a yaklaşmış durumda. 

İlk 10’da Solana, çift haneli kazanımlar görüyor

Piyasa değerine göre sıralanmış listede Solana (SOL), bugün yüzde 11 oranında değer artışıyla ilerlerken fiyatını 110 dolara kadar çıkardı. 

Haftalık bazda yüzde 22 oranında değer artışı gören Solana’nın aynı zamanda piyasa değeri 35,7 milyar dolara ulaştı ve rakibi Terra’nın önüne geçerek en büyük 8. kripto varlık oldu. 

Solana’nın ardından en büyük 7. kripto varlık olan Cardano (ADA) da yüzde 10’a yakın değer artışıyla 1,23 dolara kadar yükseldi. Bunun yanında Cardano, haftalık yüzde 36 oranında değer artışıyla ilk 10’da en çok kazandıran kripto varlık konumunda bulunuyor.

İlk 100 kripto parada günlük yüzde 30’un üzerinde artan iki altcoin bulunuyor 

Bugün en büyük 100 kripto paranın neredeyse tamamı, pozitif bölgede ilerlerken iki altcoin, ciddi kazanımlar görüyor. 

İlk 100 arasında 92. sırada bulunan Gnosis (GNO), bugün yüzde 38’e ulaşan bir değer artışıyla 480 dolara kadar yükselirken 37. sıradaki Filecoin (FIL), yüzde 33 değer artışı gördü. Diğer çift haneli kazanımlarda ise EOS ve Internet Computer (ICP)’nin yüzde 20’ye yakın değer artışıyla Holo’nun (HOT) yüzde 15’e yakın fiyat yükselişi söz konusu.

An itibarıyla ise ilk 100’de düne göre ekside bulunan kripto varlık bulunmuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap