Kripto paralar FOMC tutanakları öncesi nasıl hareket ediyor? 

Kripto paralar FOMC tutanakları öncesi nasıl hareket ediyor? 

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto paralar FOMC tutanakları öncesi nasıl hareket ediyor? 

Investing.com – Kripto para piyasalarında son 24 saatlik vakit diliminde satıcı yüklü süreçlerin hızlandığı görüldü.

Özellikle dün ABD süreç saatlerinde satışlar ağırlaşırken toplam kripto para bedeli, 1,15 trilyon doların altına kadar sarktı. Bu esnada piyasayı domine eden Bitcoin ve Ethereum’da düşüş, %1 bandında gerçekleşirken 29.000 dolar sonuna kadar geriledikten sonra bu noktada takviye buldu. Ethereum ise 1.814 dolara kadar düştükten sonra kısmen toparlansa da düşüş eğilimini koruyor. 

Dün akşam saatlerinde gelen ani düşüş kripto vadeli piyasalarında yaklaşık 150 milyon dolar kıymetinde alış konumunun tasfiye olmasına neden oldu. Piyasanın yüksek ölçüdeki tasfiye sürecinin akabinde sakinleştiği görüldü. 

Piyasanın son vakitlerde düşük volatilitede hareket ederken satış baskısını artıran gelişmeler ortasında düşüş esnasında gündeme yansıyan Binance’in alım satım hizmeti sunan Binance Connect platformunu kapatma haberi gösterildi. Kripto şirketi, Binance Connect ile 50 kripto parayı desteklemesine karşın piyasanın bu habere olumsuz reaksiyon gösterdiği görüldü.

Diğer yandan piyasalar, Fed’in faiz politikasına nasıl baktığına yönelik daha fazla ipucunun aranacağı FOMC tutanaklarını bekliyor. Geçen ayki toplantının detaylarının yayımlanacağı tutanaklarda Fed Merkez Bankası liderlerinin faiz konusunda nasıl bir bakış açısına sahip oldukları takip edilecek ayrıntılar ortasında. Tutanaklardan daha optimist bir görüş birliği çıkarsa riskli piyasalarda iştahın bir ölçü artarak kripto kesimine katkı sağlaması beklenebilir.

Bu görüşün bilakis birtakım yorumcular ise Fed’in faiz siyasetinin fiyatlandığını ve FOMC tutanaklarının piyasaya tesirinin kısıtlı kalacağını düşünüyor. Bu yorumculara nazaran piyasadaki hareketsizlik kesim içinde katalizör olabilecek olumlu haber eksikliğinden kaynaklanıyor.

Piyasadaki başka görüşler ortasında kripto paraların bir müddettir baskı altında kalmasının düşüş eğilimini hızlandırabileceği istikametinde gelişiyor.

Altcoin piyasası sert düştü

Kripto para piyasasının geri kalanı denetim edildiğinde en büyük 20 kripto para ortasında XRP, DOGE, SOL, MATIC, SHIB, AVAX ve LINK, günlük bazda %5’in üzerinde bedel kaybı yaşarken artıda kripto para bulunmuyor. 

İlk 100 kripto para ortasında ise LUNC, APE, COMP ve GMX, %10’un üzerinde düşüşle en çok kaybettiren altcoin’ler oldu. Binance başta olmak üzere birçok merkezi kripto borsasında eş vakitli listelenen SEI, piyasadan müspet ayrışarak %45 oranında paha artışıyla yoluna devam ediyor. Akabinde RUNE, XDC ve BONE kısmi kazanımlarla piyasadaki düşüşe dayanan altcoin’ler oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap