Kripto Para Yasası: ABD’de Son Teklif Verildi!

Kripto Para Yasası: ABD’de Son Teklif Verildi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Yasası: ABD’de Son Teklif Verildi!

Kripto para birimlerinin düzenlenmesine yönelik çalışmalar ABD, Hindistan, Rusya ve Türkiye gibi bireysel yatırımcı yoğunluklu ülkelerde hız kazanıyor. Son zamanlarda, Türk kripto topluluklarının da üzerinde çalışmalar yürüttüğü ve yakından takip ettiği vergilendirme konusunda, ABD’li çift partili millettekilerden yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Küçük meblağlı kripto para işlemleri vergiden muaf olabilir mi?

Son aylarda ABD’de ciddi bir şekilde konuşulan konu küçük kripto para işlemlerinin vergiden muaf olması. Son gelişmelerde, 4 ABD’li kongre üyesi kripto para birimlerinin gündelik kullanımını kolaylaştırmak için hazırlanmış bir yasa tasarısı önerdi. “Sanal Para Vergi Yasası”, küçük meblağlı kripto para işlemlerinin vergiden muaf tutulmasını öneriyor. Bilindiği üzere ABD yatırımcılar kripto paralarını aldıktan satıncaya kadar olan fiyat değişimini bildirmekle mükellefler. İkisi Cumhuriyetçi ikisi de Demokrat olan 4 Kongre üyesinin önerdiği “Sanal Para Vergi Yasası”, kripto para yatırımcılarının 200 dolar veya bu rakamın altındaki işlemleri vergiden muaf tutmayı öneriyor. Tasarı ilk kez dün, Demokrat Kongre üyesi Suzan DelBene ve Cumhuriyetçi üye David Schweikert tarafından tanıtıldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Yasası: ABD’de Son Teklif Verildi! 1

Suzan DelBene ve David Schweikert’ın açıklamalarına göre “Sanal Para Vergi Yasası” Ocak 2020’de de sunuldu, ancak tasarı Meclis’te yeterli oy sayısına ulaşamadı. DelBene, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamalarda ABD dijital ekonomisinin gelişimini desteklemek için vergi evriminin önemini vurguladı:

Kripto paralarla ilgili eski regülasyonlar, günlük hayatımızda kullanım potansiyelini hesaba katmıyor ve bunun yerine daha çok bir hisse senedi veya ETF gibi görülüyorlar ancak, sanal paralar son birkaç yılda, günlük hayatımızdaki kullanıma uygun hale geldiler.

Bir basın açıklamalısında konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Blockchain Birliği yöneticisi Kristin Smith, bireysel harcamaların önemine değindi:

Bireysel işlemlerde kripto paralar artarak kullanılması, Amerikan vatandaşlarının bu konudaki vergi yasalarını daha çok öğrenmesini gerektiriyor. Her gün yapılan küçük çaptaki işlemlerden vergi alınmaması, tüketicilere getirilen yükü azaltacaktır

Kriptokoin.com olarak aktardığımız 25 Ocak’ta, kripto paraların düzenlenmesi konusunda Beyaz Saray merkezde rol alacağını açıkladı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap