Kripto Para Şirketinden Yüzmilyonlarca Dolarlık Bitcoin Davası!

Kripto Para Şirketinden Yüzmilyonlarca Dolarlık Bitcoin Davası!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Şirketinden Yüzmilyonlarca Dolarlık Bitcoin Davası!

Bu yılın başlarında iflas müracaatında bulunan kripto para kredi firması Genesis Küresel Capital, ödenmemiş kripto kredileriyle ilgili bir uyuşmazlıkta ana şirketi Digital Currency Group’a (DCG) karşı yasal süreç başlattı ve kripto sanayisinde devam eden karışıklığa katkıda bulundu. İşte detaylar…

Kripto para şirketi Genesis, DCG’ye dava açtı

Genesis Küresel Capital, DCG’nin Mayıs ayında ödenmesi gereken yüz milyonlarca dolar ödenmemiş kredi borcu olduğunu sav ediyor. Toplamda 18.000 bitcoin’in üzerinde olan krediler başlangıçta 2019’da bir “ana kredi sözleşmesi” kapsamında oluşturuldu. Genesis daha sonra bu borcu, DCG’nin geri ödemediği sav edilen 11 Mayıs 2023 vade tarihli sabit vadeli bir krediye dönüştürdü. Genesis’i temsil eden avukatlar, Kasım 2022’de iki taraf ortasında “tadil edilmiş ve tekrar düzenlenmiş bir ana kredi sözleşmesi” imzalandığını da açıkladı. Lakin, kredilerin ödenmemiş olması Genesis’in yasal yollara başvurmasına neden oldu. Bu tezlere cevaben DCG sözcüsü şunları söyledi:

Genesis, UCC ve DCG ile varılan prensip mutabakatını belgelemeye devam edebilmemiz için ciro davasını durdurmayı kabul etti. Bir müsamaha mutabakatını belgeliyoruz ve kısa mühlet içinde mahkemeye sunmayı bekliyoruz. Bu noktada, fonların dağıtımını başlatacağız ve Genesis alacaklıları için değerli bir güzelleşme yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Şirketinden Yüzmilyonlarca Dolarlık Bitcoin Davası! 1

Genesis’in mali sıkıntılarının gerisinde geçen yılki çöküşler var

Genesis Küresel Capital’in mali sıkıntıları, geçen yıl kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve borsa FTX’in çöküşlerinden kaynaklanıyor ve bu da Ocak ayında iflas müracaatında bulunmasına yol açtı. Şirketin alacaklılarına milyarlarca borcu var ve DCG ile olan bu yasal savaş, mali ıstıraplarına daha da karmaşıklık katıyor. Bu yasal uyuşmazlık DCG ve Genesis Global’in dahil olduğu tek uyuşmazlık değil. Exchange Gemini Temmuz ayında DCG ve CEO’su Barry Silbert’e dava açarak onları “alacaklılara karşı dolandırıcılıktan” sorumlu olmakla suçladı. Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss da Silbert’e Gemini’nin Earn müşterilerine borçlu olduğu 640 milyon doları ödemesi ya da yasal süreçle karşı karşıya kalması için bir ültimatom verdi.

Genesis, dört kredi kapsamındaki 500 milyon dolarlık BTC ve yaklaşık 117 milyon dolar kıymetindeki 4.550 Bitcoin de dahil olmak üzere varlıkların geri alınmasının, devam eden iflas süreçlerindeki pozisyonunu güçlendireceğini umuyor. Bununla birlikte, DCG’nin kademeli ödemeler yapması halinde davaları düşürmeye istekli olduğunu belirtti. Kripto sanayisi olgunlaştıkça yasal zorluklar ve düzenleyici incelemelerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve Genesis ile DCG ortasındaki bu dava, alandaki karmaşıklıkların ve uyuşmazlıkların en son örneği.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap