Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi?

Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi?

Yatırım aracı denildiği vakit birçoğumuzun aklına birinci olarak altın, gümüş, pay senedi üzere uzun yıllardır tercih edilen klasikleşmiş yatırım araçları geliyor. Hal bu türlü olunca da yatırımcıların, kripto paralar üzere yeni araçlara yönelik zincirlerini kırması biraz vakit alabilir.

Henüz kripto paralara karşı ön yargılarını kıramayan yahut yatırım yapıp yapmama konusunda kararsız olanların merakla okuyacağını düşündüğümüz bu yazımızda, ömürden örneklerden de bahsederek, kripto para piyasasından erken emekli olup olamayacağımıza değiniyoruz.

Kripto para yatırımları ile erken emekli olabilir miyiz?

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi? 1

Birçok yatırımcı, kripto paralara yatırım yapmanın emeklilik tasarruflarını artırmanın bir yolu olabileceğini düşünüyor. Son yıllarda kripto paralara artan ilgi ve kripto para ünitelerinde vakit zaman görülen harikulâde yükselişler göz önüne alındığı vakit, bu fikre kapılmamız ve bu piyasa aracılığıyla çok daha erken bir müddette emekli olmayı hayal etmemiz son derece doğal. Lakin durum her vakit sandığımız kadar kolay olmayabilir.

Henüz kripto paraların birçok ülkede resmi bir yatırım aracı yahut para ünitesi olarak kabul edilmiyor oluşu ve resmi kısıtlamalara tabi tutulmaması, bu varlıkları daha “risklivarlıklar” olarak nitelendirmemize sebep oluyor. Bu durum, kripto paralara yatırım yaparken yanlışsız strateji ve bilgi birikiminin ne kadar değerli olduğunu bizlere ispatlar nitelikte.

Dolayısıyla yatırımlarımızı yapmadan önce, düzgün bir plan ve strateji geliştirmezsek bu hayalimiz hüsranla sonuçlanabilir, birikimlerimizi büyük oranda kaybedebiliriz. Örneğin, geçtiğimiz aylarda Avustralya’da binlerce insan milyonlarca dolarlık ziyana uğradı. Gelin, daima birlikte bu hususa göz atalım. 

Avustralya’nın Do it yourself (Kendin yap) emeklilik fonları, kriptoda yatırımcıları ziyana uğratmıştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi? 2

Do it yourself (Kendin yap) fonları, yatırımcının yatırım danışmanı, özel dal uzmanları üzere bir aracıdan takviye almak yerine kendi yatırım fonlarını oluşturma prensibine dayanan yatırım çeşididir. DIY emeklilik fonları, profesyonelce yönetilen fonları denetleyen kurumların yetki alanı dışında kalmalarından ötürü daha az kısıtlamayla yatırım yapabilmeye imkan sunuyor ve bu fonlar Avustralya’nın emeklilik havuzunun dörtte birini oluşturuyor. Reuters’in 2 Mart 2023 tarihinde aktardığı habere nazaran, bu emeklilik fonlarını kullanan binlerce Avustralyalı yatırımcı, erkenden emekli olabilmek için yapmış oldukları birikimlerini daha riskli olarak tabir edebileceğimiz kripto paralara yatırarak milyonlarca dolarlık ziyanla karşılaştılar.

Bu haberde bahsi geçen Avustralya’daki yatırımcılardan biri olan 50 yaşındaki Peter, yaklaşık $130.000’lık birikimini bu fonlara yatırdı. Bitcoin’in tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktığı devirde, büyük kar etmesine karşın, daha sonrasında başlayan düşüş dönemiyle birlikte kendi ana birikiminden büyük meblağda ziyan etti. Fakat Peter, bu haberde aktarılanlara göre hala bitcoin biriktirmeye devam ettiğini söyledi ve kriptonun emekliliğin yeni bir alternatifi olduğuna dair inancını koruduğunu belirtti.

Kripto paralar fiyat oynaklığı yüksek varlıklardır ve haber akışlarından çok çabuk etkilenebilirler. Yani olumlu bir haberde bir anda fiyatlar yükselebilir, olumsuz bir haberle fiyatlar süratlice düşüş gösterebilir. Dolayısıyla fiyat oynaklığının bu derece yüksek olması, Peter’in yatırım serüveninde de olduğu üzere birikimlerinizin yüksek oranda değer kaybetmesine sebep olabilir. Yaşanmış bu olumsuz ve yaşamak istemeyeceğimiz olaydan bahsetmişken birçoğunuzun aklında “Peki kripto yatırımıyla emekli olmayı başarabilen biri yok mu?” sorusunun dolandığına eminiz.

Fortune kaynaklı habere nazaran, 35 yaşında Shiba Inu yatırımlarıyla erkenden emekli olan Rob, yalnızca emekli olmakla kalmadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi? 3

Fortune mecmuasının 3 Kasım 2021 tarihli haberinde bahsi geçen Rob isimli süpermarket depo müdürü, 2020 yılında Shiba Inu’nun Ryoshi takma isimli yaratıcısı tarafından yazılan broşürü okuyunca Shiba Inu’yu keşfetti ve 8 bin dolar bedelinde yatırım yaptı. Shiba Inu’nun pahasının 2021 yılında harika bir biçimde artmasıyla birlikte birikiminin kıymeti 5.7 milyar dolara kadar çıktı. Rob 35 yaşında yıllık 68 bin dolar kazandığı ve çok gerilimli olduğunu söylediği işini bıraktı ve erkenden emekli oldu. Kazandığı fiyat çok büyük bir meblağ olsa da, parayı temkinli harcayacağını ve bir konut almak istediğini söyledi. Evli ve çocuk sahibi olan Rob, şaşkınlığını şu cümlelerle söz ediyor:

“Geçmişte bir oldukça yoksulluk çektim. Bu kadar param olmasının hayalini bile kuramazdım.”

Tabii ki her Shiba Inu yatırımcısı, Rob kadar şanslı olamadı. Tarihi tepesinden Rob ile birebir meblağda yatırım yapanlar, birikimini büyük ölçüde eritti ve tahminen de kripto para piyasasına olan inançlarını kaybettiler. Bu olay; bizlere, para piyasalarında doğru strateji ve planlamanın ne kadar değerli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor. Elbette para piyasalarında güzeliyle kötüsüyle, çıkarı ve zararıyla birçok kıssa var. Lakin Rob’un erken emeklilik serüvenini baz aldığımız vakit, kripto piyasasının emeklilik için alternatif bir şans olduğunu net bir formda tabir etmek gerekiyor. Ve son olarak bu talihinizi artırabilmek ismine yapabileceğiniz şeyler hakkında birkaç ufak tavsiye verebiliriz.

Kriptodan emeklilik talihimizi artırmak için neler yapabiliriz?

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Piyasası Sayesinde Erken Emekli Olmak, Geleceğin Yatırım Strateji mi? 4

  • Çeşitli eğitimlerle temel-teknik tahlil öğrenebilir ve yatırımlarınıza bunlara bağlı olarak taraf verebilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse, projeleri incelerken nelere bakmanız gerektiği konusunda bilgi birikimine sahip olmuş olursunuz.
  • Bütçe planlaması için bir yol haritası belirleyebilir ve buna bağlı olarak stratejiler geliştirebilirsiniz.
  • Psikoloji idaresini düzgün yapmamız gerekiyor. Bu alandaki bir eksiklik, yatırımlarımızı yanlış yönetmemize ve buna bağlı olarak ziyan etmemize sebep olabilir.
  • Kriptolar üstte bahsettiğimiz üzere fiyat oynaklığı yüksek varlıklar olduğundan, haber akışlarından çok çabuk etkilenebilirler. Bu sebepten ötürü risklerimizi minimalize etmemiz gerekiyor. Olumlu-olumsuz haber akışını takip ederek yatırım stratejinizi buna bağlı olarak şekillendirebilirsiniz.

Bu içerik rastgele bir formda yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap