Kripto para piyasası ne vakit canlanacak?

Kripto para piyasası ne vakit canlanacak?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto para piyasası ne vakit canlanacak?

Kripto para piyasasında bir biçimde yatırımı olan herkesin başında tek bir soru var. Bir vakitler neredeyse her gün yeşile bürünen kripto para piyasası neden bu kadar dingin? Her şeyden öte ne vakit tekrar yeşil grafiklerin havada uçuştuğu günlere uyanacağız.

Hazırsanız vakitte bir seyahat yapalım. Sizleri biraz geriye Covid-19 salgının başladığı ve beraberinde getirdiği pandemi sürecine gidelim.

BTC Piyasası: Kripto para piyasası ne vakit canlanacak? 1

Görselde gördüğünüz grafik ABD Merkez Bankasının Tüm Varlıklarını gösterir ki grafikte gördüğünüz yükselişler ABD’nin para bastığını (Bilanço Genişletme), düşüşler ise ABD’nin piyasada dönen parayı azalttığını (Bilanço Daraltma) gösterir.

2019 Eylül itibariyle para basmaya başlayan ABD Mart 2020 tarihine geldiğinde Pandemi sürecinin başlamasıyla muhtemel bir çöküşün önüne geçmek için çok önemli formda para bastı. Haliyle piyasada bu kadar süratli ve çok para olunca ABD’de enflasyon tavan yaptı. Mart 2022 tarihinden sonra da enflasyonu düşürmek için bir yandan faiz yükseltip bir yandan piyasadaki paraları azaltmaya başladılar.

Hadi gelin piyasada dolaşan toplam para ölçüsü ile Bitcoin fiyatı ortasındaki irtibata bir göz atalım.

BTC Piyasası: Kripto para piyasası ne vakit canlanacak? 2

Grafikte gördüğünüz mavi çizgiler 3 büyük merkez bankasının likiditesi, sarı çizgi ise BTC fiyatını gösteriyor.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere dünyada ne kadar çok para olursa piyasalarda o kadar çok yükseliş olur. Zira rastgele bir kripto para alabilmemiz için bize en temelde para gerekiyor.

Piyasaların tekrar can kazanabilmesi için merkez banklarının faiz indirmeleri ve para basmaya başlamaları gerekiyor. Elbette ki bu yarın para basmaya başlarlarsa tıpkı gün piyasalar uçar kaçar yada öncesinde hiç bir şey olmaz manasına gelmiyor.

Global ekonomiyi yakından takip edip bahsi geçen bolluk devrine geçiş öncesinde kendinize ilişkin strateji ve risk anlayışınıza nazaran çeşitli yatırımlar yapmak mantıklı olacaktır ki FED’in faizleri sabit tutmaya başladığı periyotta olduğumuzu hatırlatmakta yarar var.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap