Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları, tüm piyasaların yakından takip ettiği değerli dataların açıklanacağı kritik bir haftaya giriyor. 

Bu hafta ortasında ABD kanadında TÜFE verisinin açıklanması ve sonraki gün gelecek ÜFE verisi, tüm piyasalar tarafından yakından takip edilecek. ABD Fed’in de faiz kararında değerli bir bilgi olarak gördüğü enflasyon oranlarına nazaran kripto piyasalarında volatilitenin yine yükselişe geçeceği görülebilir.

Piyasa iştirakçilerine nazaran enflasyon datalarının düşüş eğilimine devam etmesi, Fed’in elini rahatlatabilir ve banka, bu ay faizleri sabit bırakma konusunda değerli bir karar alabilir. Böylelikle Fed’in her ne kadar bir faiz artırımına daha gidebileceği konuşulsa da pivot faiz geçiş için kıymetli bir adım atılmış olacak.

ABD enflasyonu bekleniyor

Bazı kripto piyasası yorumcuları ise Fed’in pivot faize geçerek masadan bir ölçü elini çekecek olmasıyla kripto para piyasalarında bir rahatlama rallisi olabileceği kanısına sahip. O denli ki piyasayı domine eden iki kripto para ünitesi Bitcoin ve Ethereum, yaklaşık bir aylık dönemde takviye bölgesinde yatay hareketine devam ediyor. Piyasaları rahatlacak olan olumlu enflasyon bilgileri, kripto paralarda da bu sıralar eksik olan müspet tetikleyici tesire neden olabilir. Öteki yandan tarihi bilgilerin Eylül periyotlarda kripto paraların satıcılı hareket ettiğini göstermesi ise bir handikap olarak görülüyor. 

Piyasaları huzursuz eden öteki bir gelişme ise ABD enflasyonunun açıklanacağı gün, FTX’in 3,2 milyar doları bulan kripto para satışına karar verilecek olması. Mahkeme, FTX’in varlık satışını onaylarsa bu piyasalarda kısa periyodik panik satışına neden olabilir. Lakin aksi bir karar mümkün olumlu enflasyon verisiyle birlikte yükselişi getirebilir.

Dolar talebi kripto piyasalarını baskılamaya devam ediyor

Farklı görüşe sahip yorumcular ise Fed’in bu ay faizleri sabit bırakma beklentisinin çok yüksek olduğu gerçeğine dayanarak bu durumun kripto piyasası tarafından fiyatlandığını savunuyor. Çünkü birtakım analistler, yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha beklerken bu, kripto paraları baskı altında alan bir faktör. O denli ki global piyasalardaki bilinmeyen durum Fed’in yüksek faiz siyaseti dayanağıyla dolar talebinin güçlü kalmasına neden oluyor. DXY, haftaya düşüşle başlasa da geçen hafta 105 düzeylerini test ederek risk iştahının düşük kaldığını teyit etti. Bu da kripto piyasalarına yönelik fon akışının zayıf kalmasını sağlıyor.

Haftanın öbür bir kıymetli gelişmesi ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacak olması. Beklenti, bankanın bu ay faizi sabit bırakacağı istikametinde ağırlaşıyor.

Tüm bu beklentilerin gölgesinde kripto para piyasaları yeni haftaya düşüş eğilimini koruyarak başladı. Bitcoin, son 24 saatte %0,2 üzere kısmi düşüşle 25.820 dolardan haftaya başladı. Ethereum ise %1’e yakın gerilemeyle sabah saatlerinde 1.600 dolar hududunda hareket ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap