Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto para piyasalarını bu hafta neler bekliyor?

Investing.com – Kripto para piyasaları, bu hafta fiyat oynaklığını artırabilecek birtakım ekonomik olayları takip edecek. Bu olaylar ortasında en değerlisi global piyasaların da yakından takip ettiği Fed’in faiz oranı açıklaması olacak.

Kripto paralar, yeni haftaya Asya süreç saatlerinde gelen alımlarla hafif yükselişle başladı. Fakat bu kazanım hafta sonu kayıplarını telafi ederken genel görünüme nazaran kripto piyasalarının yatay hareketine devam ettiğinden bahsedilebilir. 

Bununla birlikte yakın takip edilen data olan Fed’in faiz açıklaması 20 Eylül Çarşamba günü TSİ 21.00’de açıklanacak. Beklenti ise Fed’in bu ay faizleri sabit bırakacağı tarafında. Bununla birlikte Powell’ın basın açıklamasında yılın geri kalanına yönelik aktaracağı görüşler daha kıymetli durumda. Piyasa, şimdiye kadar faizlerin sabit kalma durumunu fiyatlarken yapılan açıklama, 2023’ün geri kalan aylarında bankanın nasıl hareket edebileceğine dair ipuçları sunacağından kripto piyasalarında da bu hafta karışık bir seyir görmek mümkün.

Diğer yandan Fed’in pivot faiz devrine geçse dahi faizleri uzun bir müddet yüksek düzeyde tutma niyeti maliyetlerin de yüksek kalacağı görüşüne bağlı olarak riskli piyasaları baskı altında tutmaya devam ediyor. 

Bu hafta öne çıkan öbür ekonomik olay ortasında yarın Euro Bölgesi enflasyon oranı açıklaması ve ABD’de inşaat ve konut bilgileri açıklanacak. Lakin bu bilgilerin kripto piyasası üzerinde tesirinin çok fazla olmayacağı görülebilir. Öbür yandan haftanın ikinci yarısında açıklanacak olan ABD’de işsizlik haklarından yararlanma, imalat endeksi ve PMI dataları iktisattaki son duruma ışık tutabileceğinden bu dataların piyasa üzerinde kısıtlı tesirinin olabileceğini görebiliriz.

Kripto piyasalarında son durum 

Toplam kripto para piyasa bedeli, haftaya 1,06 trilyon dolar düzeyinde yatay başlarken son 24 saatlik ortalama süreç hacminin 17 milyar dolar üzere epey düşük düzeylere gerilediği görülüyor.

Bitcoin, hafta sonu süreçlerinde 26.500 doların altını test ettikten sonra bu noktalardan gelen kısmi alımlarla haftaya 26.800 doları test ederek başladı. Kripto paranın 26.500 dolar düzeyi üzerinde kalarak yatay hareketinde dirençli kaldığı görülüyor. 

Ethereum hafta sonu süreçlerinde zayıf bir görünüm sergilerken 1.600 dolara kadar geriledikten sonra 1.630 dolardaki kısa vadeli pivot bölgesine geri döndü. 

En büyük 20 kripto para ortasında dikkat çeken fiyat hareketine sahip altcoin, son 24 saatte %5 bandında yükselen Chainlink (LINK) oldu. Son bir haftada %40’a yakın bir sıçrama kaydeden Toncoin (TON) ise haftaya %3 bandında düşüşle başlarken birinci 20’de en çok gerileyen altcoin oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap