Kripto para piyasaları ABD açılışında zayıf görünümünü koruyor

Kripto para piyasaları ABD açılışında zayıf görünümünü koruyor

Paylaş
BTC Piyasası: Kripto para piyasaları ABD açılışında zayıf görünümünü koruyor

Investing.com – Kripto para piyasaları, son 24 saatte 37 milyar dolarlık düşük bir süreç hacmiyle hareket ediyor. Toplam piyasa kıymeti ise dünkü kısmi yükselişin akabinde kazanımlarını geri vererek 1,17 trilyon dolar düzeyine geriledi. 

Bugün TSİ 21.00’de FOMC faiz kararı ve akabinde yapılacak basın toplantısı beklenirken kripto yatırımcıları da gün boyunca temkinli kaldı. Bitcoin, bugün genel olarak 28.500 dolar bandında yatay kalırken ABD süreç saatleri öncesi 28.700 dolara hakikat zayıf bir atağın akabinde 28.100 dolara hakikat bir düşüş gerçekleşti. 

Fed’in bugün 25 baz puanlık artış yapması beklenti doğrultusunda olup piyasanın hafta başından bu yana bu datayı fiyatlamış olma mümkünlüğü yüksek. Lakin kararın akabinde yapılacak basın toplantısında yapılacak açıklamada önümüzdeki ay bankanın nasıl bir siyaset izleyeceğine dair ipuçları aranacak. 

Piyasadaki kimi yorumcular tarafından gündeme getirilen faiz artışına Haziran prestijiyle orta verileceğine yönelik görüş yer bulursa bunun kripto piyasalarına olumlu tesir edeceği beklentiler dahilinde.

Son gelişmeler gölgesinde birinci 10’da BTC ve ETH ile birlikte MATIC, kısmi yükselişle devam ederken öbür yüksek sermayeli kripto paralar, kıymetli karar öncesi hafif negatif seyrediyor. 

İlk 100 kripto parayı denetim ettiğimizde bugün kısmi çıkarlar ortasında Stacks (STX), %13’ü bulan paha artışıyla piyasadan olumlu ayrışmış durumda. Akabinde Rocket Pool (RPL) %8 bandında yükselişle öne çıkan öbür altcoin oldu. 

Yatay hareket eden piyasada kayıpların da düşük oranlı kaldığı görülüyor. Buna nazaran bugün birinci 100’de en çok düşen kripto paralar, %3 bandında kayıpla Casper (CSPR), SingularityNET (AGIX) ve Neo olarak devam ediyor. 

Piyasa algısını ölçen Bitcoin Kaygı ve Risk İştahı Endeksi ise bugün 64 düzeyine yükselerek yatırımcıların risk iştahını koruduğunu göstermeye devam ediyor. Endeks geçen haftadan bu yana 55 düzeyinde hareket ediyordu. 

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap