Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır ?

Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır ?

Paylaş
Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır ?

2017 yılında yaşadığı fiyat patlaması ile bir anda hepimizin gündemine oturan Bitcoin, artık herkesin merak ettiği hatta bir çok kişinin hayatına girmiş durumda. Henüz tam olarak bir para birimi olarak görülmese de, kripto para değişim borsaları ile bir çok kişi için bir kazanç kapısı olmaya başladı. Hadi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine bir göz atalım.

Bitcoin ve Kripto Paralar Nelerdir?

Kripto para, yeni teknoloji mahsulü para birimleri neler ve nasıl kazanç sağlanır ona bakalım.

Kripto paraların en çok bilineni Bitcoin, hatta ilk oluşu kendisinden sonra piyasaya çıkan her kripto para değerini alt coin (alternative coin) olarak görülmesine neden oldu. Kripto para pazarında şu an en değerli olan kripto paradır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli birisi veya birileri tarafından ortaya atıldı ve bugüne kadar geliştirilmeye devam edildi. Belli bir merkeze bağlı olmaması sistemi farklı kılan en önemli unsurdur. Fakat maalesef sistemde bulunan bazı eksiklerin giderilmesi konusunda bu durum sorun yaratıyordu. Bir merkezden güncellemenin yapılamaması Bitcoin’i bazı aşılmaz sorunlara itmiş olsa da, ortaya çıkan yeni kripto para değerleri ile bu sorunlarda aşılmaya başlamıştır.

Bitcoin’den sonra en değerli kripto para değerleri şunlardır: Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Ripple’dır. Bunlar en çok işlem görenler bunlar dışında yaklaşık 2000 farklı alt coin piyasada bulunmaktadır.

Bitcoin ve Kripto Paralar Nasıl Alınır ?

Kripto para almak için herhangi bir teknik bilgi veya beceriye gerek yoktur. Bugün reel para birimleri ile kripto para alabilceğiniz, alış/satış yapabileceğiniz bir çok platform bulunmaktadır.

Türkiye’de de Türk Lirası ile işlem yapabileceğiniz bir çok platform bulunmaktadır. Dilinin Türkçe olması açısından bizim için daha avantajlıdır.

Ben bugün bitlo.com Kripto para değişim platformunda nasıl işlem yapılacağını anlatacağım.

Neden bitlo.com borsasını seçtiğimi sorarsanız; öncelikle 1 TL ile dahi kripto para alım yapabiliyorsunuz. Az bir yatırım ile tecrübe edinebilirsiniz. Bir de elbette bu tarz sitelerde en önemli ayrıntılardan biri de güvenli olup olmadıkları, kurucularının daha önce gösterdiği başarılar ve tanınmaları. bitlo.com kurucuları Hakan Baş, Alper Afşin Özdemir ve Mustafa Alpay. Teknoloji alanında farklı bir çok işe imza atmış isimler.

Peki gelelim kripto paralar nasıl alınır. Öncelikle üye olmanız gerekiyor. Üyelik için telefon numaranız ve oluşturduğunuz şifre yeterli. Buradan üyelik sayfasına gidebilirsiniz.

Üyelik işleminizin tamamlanmasından kripto para alabilirsiniz. Ben burada en popüler kripto para  Bitcoinin Nasıl Alınır? Onu analatacağım – ama siz isterseniz borsada bulunan diğer kripto paralardan EthereumLitecoinBitcoin Cash ve Ripple’da alabilirsiniz-.

Bitcoin almak için hesabınıza Türk Lirası yatırmanız gerekiyor. “Para yatırma/çekme”bölümünden para yatırabilirsiniz. Parayı havale/EFT ya da Papara ile gönderebilirsiniz.  Yatırdığınız paranın hesabınıza geçmesi ile artık Bitcoin alabilirsiniz.

Bitcoin alma noktasında bitlo.com sitesinde iki farklı seçenek bulunuyor, bunlardan biri “Kolay al/sat” bir diğeride “Gelişmiş al/sat”. 

Kolay al/sat bölümünde, borsada işlem gören son değerinden hemen alış işlemi yapabilirsiniz. Aynı şekilde satış işlemi içinde geçerli.

Gelişmiş al/sat ise biraz daha zor ama daha avantajlı. Gelişmiş alış bölümünde Bitcoin’i almak istediğiniz değeri girerek istediğiniz fiyata gelince otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş al/sat bölümünde sağ tarafta çıkan tablo da en üst kısma Bitcoin’i almak istediğiniz değeri giriyorsunuz . Ortadaki  kısma ise almak istediğinizi Bitcoin miktarın yazıyorsunuz. En alttaki tablo otomatik olarak toplamı verecektir.

Satış işlemide aynı şekilde en üstteki kısma satmak istediğiniz değeri yazıyorsunuz, ortadaki kısma kaç adet satmak istediğiniz yazdıktan sonra en alttaki kısım otomatik olarak istediğiniz değerden satıldığı zaman ne kadar olacağını gösterecektir.

Gelişmiş al/sat yapmanın avantajı al/sat işleminin değerini siz belirliyorsunuz.

Buraya kadar genel hatları ile Bitcoin almanın ne kadar kolay olduğunu anlattık bundan sonra da birazda “Bitlo Referans Sistemi” den bahsedeceğim.

Bitlo Referans Sistemi Nedir?

Referans sistemi genel olarak sizin referansınız kodunuz ile sisteme dahil olmuş kişilerin yaptığı işlemler karşılığında belli bir ücret almanız olarak tanımlanabilir. Şu anda bir çok kripto para değişim platformunda referans sistemi bulunmaktadır.

Bitlo Referans Sitemini diğerlerin ayıran en büyük fark ise elbette size verdiği oran. Bitlo Referans Sisteminde, referans kodunuzla gelen arkadaşlarınızın yaptığı işlemlerden alınan komisyon tutarının % 50’si gün sonunda sizin hesabınıza geçiyor. Referans sistemi ile gelen parayı ister çekebilir isterseniz al/sat işlemlerinde kullanabilirsiniz. Parayı kullanmak için herhangi bir alt sınır veya referans kodunuzla davet edebilceğiniz kişi sayısında sınır yok.

Bitlo Referans Sisteminedahil olmak için siteye üye olmanız yeterli olacaktır.  Sonrasında sağ üst kısımda adınızın yazılı olduğu kısımdan “Referanslar” bölümünden size özel oluşturulan referans kodunuzu ve referans linkinizi göreceksiniz. Referans linkinizi ister sosyal medya hesaplarında paylaşabilir isterseniz arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Bitlo Referans Sistemi ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap