Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı!

Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı!

Galaxy Digital’in CEO’su ünlü kripto para milyarderi Michael Novogratz, genç yatırımcılar için ülkü bir portföy önerdi. Listede kripto paraların yanı sıra bedelli metaller ve pay senetleri de yer alıyor.

Michael Novogratz, 100 bin dolarlık yatırım için ülkü bir portföy paylaştı

Novogratz, kripto para sanayisinin yüksek sesli savunucularından biridir. Son vakitlerde, ABD düzenleyicilerinin bölüm üzerinde baskı oluşturan aksiyonlarını eleştirdi. Yakın tarihli bir röportajda, şaşırtan bir halde kripto para üniteleri içeren uygun bir yatırım portföyü için kendi tanımını paylaştı.

Galaxy Digital CEO’su, risk toleransı yüksek genç yatırımcılar için Alibaba payları, gümüş, altın, Bitcoin ve Ethereum üzere bir portföy öneriyor. Yapay zekanın gelişimi hızlanırken kripto savunucusunun da teklifleri var…

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı! 1

Novogratz’ın önerisi birebir vakitte birtakım ABD bankalarının çöküşüyle ​​aynı vakte denk geldi. Kriz, tüm bankacılık sisteminin güvenilirliği hakkında kuşkular uyandırdı. Yaklaşan bir kredi krizi beklentisiyle milyarder ‘daha güvenli’ yatırımlar öneriyor. Sonlu arzları nedeniyle pahalı metallere ve Bitcoin’e yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Öteki kripto para birimleride hudutlu arz sağlasada bu mevzuda BTC’nin yerini almaları epeyce güç.

Mart ayında startuplar ve kripto şirketleri ortasında tanınan olan Silikon Vadisi bankası çöktü. Olay, USDC stablecoin’in gerisindeki şirket Circle üzere müşterilerin kesintiye uğramasına neden oldu. Circle’ın fonları süreksiz olarak bankada kaldı. O vakitten beri, USDC’nin süreç hacimleri ve kapitalizasyonu değerli ölçüde azaldı.

100.000 dolar nasıl bölünmeli?

Yakın vakitte Bloomberg ile yaptığı bir röportajda Novogratz, yüksek risk toleransına sahip genç bir yatırımcı için yanlışsız yatırım portföyünü özetledi. Yaklaşık 100.000 dolar yatırım yapmak isteyenler için öbür yatırımlarla birlikte Alibaba paylarını satın almalarını tavsiye ediyor. Novogratz’a nazaran:

Genç olsalardı ve risk toleransları yüksek olsaydı, Alibaba paylarını alırdım. Gümüş, altın, Bitcoin ve Ethereum alıyor olurdum. Bu benim portföyüm olurdu.

Mart ayında, “Bitcoin ve Ethereum, bu yıldan bugüne kadar iki yıl, üç yıl, dört yıl boyunca en düzgün risk ayarlı yatırımlar oldu. Kişisel yatırımcılar bunları satın alıyor” demişti Novogratz, düşük risk alanlar için farklı bir strateji öneriyor. Bu sefer, “portföyün %30’unu borsada süreç gören varlıklara. Kalan %70’i tahvil ve endeks fonlarına tahsis edin” diyor.

“Şu anda Sam Altman’a karşı bahse girmek istemezsin”

Galaxy Digital CEO’su, kripto para sanayisindeki en kıymetli olaylardan kimileri hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Novogratz, yapay zekanın potansiyeli hakkındaki optimistliğini OpenAI CEO’su Sam Altman’ın ataklarına dayandırıyor.

Sam Altman dayanaklı Worldcoin, geçen hafta çıkış yaptı. Novogratz, fiyatın bu döngüde daha da yükseleceğini öngörüyor. Bu noktada, “Fiyatın potansiyel olarak çok daha yükseğe çıkabileceğini düşünüyorum. Zira güçlü bir AI çılgınlığı döngüsü var. Hepimizin bunu kimliğimiz olarak kullanıp kullanmayacağımızı bilmiyorum” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı! 2

Bu ortada, Novogratz tarafından yapılan başka değerli yorum da Larry Fink’in Bitcoin üzerindeki tesiri hakkında. Larry Fink, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olarak kabul edilen BlackRock’ın CEO’sudur. Haziran ayında BlackRock, bir Bitcoin spot borsa yatırım fonunun (ETF) potansiyel lansmanını duyurdu.

Bu ortada, Novogratz’ı sahiden heyecanlandıran şey, Fink’in bir kripto şüphecisinden Bitcoin inananına dönüşmesi. Fink artık Bitcoin’i “uluslararası bir varlık” olarak görüyor. Novogratz, Fink’in dönüşümünün Bitcoin’e artan inancı gösterdiğine inanıyor. Ayrıyeten, olumlu yorumlarının kripto paraların opülaritesine katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Larry Fink’de kripto para bölümüne inanıyor

Son vakitlerde, BlackRock Bitcoin’de %85’lik optimal bir portföy tahsisi önerdi. Novogratz’a nazaran, BlackRock’ın bir Bitcoin ETF’si başlatma teşebbüsü ve Fink’in olumlu yorumları, kripto para ünitesi “popülerleştirme döngüsünün” bir modülü. Bununda Bitcoin’in 69.000 dolarlık rekorunu aşmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Novogratz’ın kripto para düzenlemelerine bakış açısı

Michael Novogratz’a nazaran, Ripple dava kararı, düzenleyici kısıtlamaların ortasında kripto sanayisi için umut veriyor. Karar, kriptolar için bir zafer olarak kabul edilirken, Novogratz “kuralların açıklığa yakın olmadığının” altını çizdi.

Bu ortada finansal hizmetler şirketi Galaxy Digital, New York’a bağlılığını sürdürüyor. Novogratz, işinin birtakım kısımlarının yakın vakitte denizaşırı taşınmasına karşın, Galaxy Digital’in ABD yahut New York’u terk etme planı olmadığını doğruladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto Para Milyarderi: Ülkü Portföyde Bunlar Olmalı! 3

Novogratz’ın tavsiyeleri de kısmen klâsik yatırım stratejisinin bir modülüdür. Değerli metaller, ekonomik krizler sırasında sermaye için inançlı bir sığınak olarak kabul edilmektedir. Sonuç olarak, kripto paralara yatırım yapmak, bilhassa sabırlılarsa ve yeni bir boğa piyasası bekliyorlarsa, genç yatırımcılar için akla yatkın bir seçenek. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, ünlü müellif Robert Kiyosaki’de misal görüşlere sahip.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap