Kripto para karşılaştırması: Polygon mu Ethereum mu?

Kripto para karşılaştırması: Polygon mu Ethereum mu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Kripto para karşılaştırması: Polygon mu Ethereum mu?

Kripto para listesinin tanınan ikilisi Polygon ve Ethereum, zincir üstü kullanıcıların DeFi ile ticaret yapmaları yahut NFT’lerde GameFi aracılığıyla metaverse ile etkileşim kurmaları için geliştirilmiş proof-of-stake ağlarından ikisidir. Lakin birtakım yatırımcıların, her iki zincir ortasındaki farkın ne olduğu konusunda başı karışıyor.

Polygon ve Ethereum’a Genel Bakış

Polygon ve Ethereum, her ikisi de farklı gayelere sahip önde gelen blokzincir projeleridir. Ethereum, akıllı kontratları ve merkezi olmayan uygulamaları (dApps) destekleyen açık kaynaklı, halka açık bir blokzincir platformudur. Geliştiricilerin dijital varlıklar, merkezi olmayan borsalar, borç verme protokolleri ve sabit paralar oluşturmasına imkan tanır. Öte yandan, Polygon, ölçeklenebilirlik zorluklarını gidermek için tasarlanmış, Ethereum ağı için bir ölçeklendirme tahlilidir. Plasma, Optimistic Rollups ve zkRollups üzere ikinci katman tahlilleri kullanan Polygon, süreç hacmini artırır ve maliyetleri düşürür.

Polygon, Ethereum uyumlu olacak biçimde tasarlanmıştır ve geliştiricilerin kodlarını değiştirmeden dApp’leri dağıtmasına müsaade verir. Bu nedenle Polygon, ölçeklenebilirliğini, güvenliğini ve birlikte çalışabilirliğini geliştirerek Ethereum’u tamamlayıcı bir katman vazifesi görür. Birlikte, bu projeler, merkezi olmayan uygulamalar için sağlam bir ekosistemi destekleyen güçlü bir kombinasyon sunar.

Polygon ve Ethereum: NFT’ler

Son vakitlerde OpenSea platformu, Ethereum NFT’lerin yanı sıra Polygon NFT’ler için takviye ekledi. Polygon NFT’lerin eklenmesi, Ethereum’da takas maliyetinin olağan yatırımcılar için çok değerli hale gelmesi ve bir alternatife muhtaçlık duymaları gerçeğinden kaynaklanıyordu.

Polygon daha ucuz bir alternatif olsa da ağlarında bulunan NFT’ler kıymetli ölçüde daha makûs ve çok az kültürel ehemmiyete sahip. Cryptopunks, Bored Ape Yacht Club, Azuki’s ve Pudgy Penguins üzere esas tanınan NFTS’lerin tümü Ethereum’da yer alır ve Polygon üzere ikincil zincirlerde mevcut değildir.

Polygon ve Ethereum: DeFi

1 milyon doların altında bir sermayeyi yönetiyorsanız, para yatırma ve çekme maliyeti yahut likidite çok yüksek olduğu için Ethereum’da DeFi eserlerini kullanmak verimsizdir. Ethereum’daki gaz fiyatları, veriminizi değerli ölçüde azaltır ve akabinde ağdaki randıman çiftçiliğinizi gereksiz hale getirir.

Örneğin, Ethereum yerine Polygon’da AAVE platformunu kullanabilir ve değerli ölçüde daha az süreç fiyatı ödeyerek tıpkı getiriyi elde edebilirsiniz. Polygon, bu nedenle daha küçük hesaplar için DeFi ile etkileşim kurmanın açık orta en uygun yoludur.

Polygon ve Ethereum: GameFi

Ethereum’da süreç yapmanın maliyeti çok yüksek olduğundan, oyun bölümü ETH blokzincirinden büsbütün uzaklaştı. CryptoRaiders ve CryptoUnicorns üzere tanınan GameFi oyunlarının 1 sentin altındaki fiyatlar ve süratli mutlaklık sayesinde lokal olarak Polygon blokzincirine geçtiğini gördük.

Bu, nihayetinde, blokzincir oyunları oynamak istiyorsanız, tekrar en âlâ seçeneğinizin Polygon olduğu manasına gelir.

Polygon mu Ethereum mu?

Polygon ve Ethereum, her biri merkezi olmayan ekosistemdeki muhakkak muhtaçlıkları karşılayan, farklı lakin tamamlayıcı blokzinciri projeleridir. Ethereum, dApp’ler, akıllı kontratlar ve dijital varlıklar için bir platform sağlamaya odaklanırken, Polygon, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sıkıntılarını ele alarak daha süratli ve daha ucuz süreçler sunar.

Her iki ağ da DeFi, NFT’ler ve GameFi’yi dayanaklar, lakin Polygon, daha küçük sermayeli ve daha düşük süreç fiyatları arayan kullanıcılar için Ethereum’u gölgede bırakır. Sonuç olarak, bu iki ağ birlikte, merkezi olmayan alanın büyümesini ve muvaffakiyetini destekleyen güçlü bir sinerji oluşturur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap